Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Ze świata arrow Edyta Ropek - Vice Mistrzynią Świata 2007
Edyta Ropek - Vice Mistrzynią Świata 2007 Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Arkadiusz Kamiński   
23.09.2007.

ImageAktualna mistrzyni Polski Edyta Ropek (BERGSON Team, MKS Tarnovia) zdobyła srebrny medal w Mistrzostwach Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas, rozgrywanych w hiszpańskim Aviles. To największe osiągnięcie w karierze polskiej zawodniczki.

Edyta to najwyżej klasyfikowana w światowych rankingach polska zawodniczka. W swojej koronnej konkurencji - wspinaniu na czas - zajmuje czwarte miejsce. W Aviles liczyła na medal.

 

Image
Arena zmagań Mistrzostw Świata 2007. Foto: Arkadiusz Kamiński (www.laroca.pl www.bergson.pl)
 

Tarnowianka z piątym czasem eliminacji "czasówek" awansowała do finałowej szesnastki, która o medale rywalizowała systemem pucharowym. W drodze do finału reprezentantka Polski pokonała Tamarę Smirnową z Kazachstanu i Swietłanę Tużylinę z Ukrainy. W półfinale zmierzyła się z Walentyną Juriną z Rosji - obecnie trzecią wspinaczką na świecie. Zawodniczka BERGSON Team nie dała szans wyżej notowanej przeciwniczce i pewnie awansowała do finału, gdzie jej przeciwniczką była kolejna Rosjanka, pierwsza w światowych rankingach Tatiana Ruiga.

 

Image
Publiczność zawodów, na pierwszym planie Polish Team: Edyta Ropek, Agata Wiśniewska, Tomasz Wojciechowski. Foto: Arkadiusz Kamiński (www.laroca.pl www.bergson.pl)
 

Biegi finałowe były niezwykle emocjonujące, a losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich metrów. Utytułowana Rosjanka tym razem okazała się minimalnie szybsza. Edycie Ropek zabrakło do złota zaledwie 0,15 sekundy. Srebrny medal mistrzostw świata to jednak największe osiągnięcie w karierze naszej zawodniczki i polskiej żeńskiej wspinaczki sportowej.

 

Image
Podium pań, od lewej: Edyta Ropek z Bergson Team-Five Ten, Tatiana Rouiga, Vlentina Yourina. Foto: Arkadiusz Kamiński (www.laroca.pl www.bergson.pl)
 

Medalowe szanse miał Tomasz Oleksy (BERGSON Team, MKS Tarnovia), jednak po pechowym występnie w eliminacjach boulderingu nie udało mu się zakwalifikować do finałowej dwudziestki zawodników, którzy walczyli o medale. Tarnowianin w konkurencji wspinania na czas był czternasty w eliminacjach, jednak już w pierwszym biegu 1/8 finału nie ukończył biegu i ostatecznie został sklasyfikowany na 15. miejscu.
Drugi z naszych specjalistów od czasówek - Łukasz Świrk (Stowarzyszenie Miłośników Gór w Lubinie) również dotarł do 1/8 finału, jednak musiał uznać wyższość późniejszego brązowego medalisty Sergieja Syniszyna z Rosji.

 

Image
Grzegorz Karolak na drugim bulderze. Foto: Arkadiusz Kamiński (www.laroca.pl www.bergson.pl)
 

Na eliminacjach w boulderingu starty zakończyli nasi pozostali reprezentanci: Agata Wiśniewska (KW Toruń), Tomasz Wojciechowski i Grzegorz Karolak (obaj niezrzeszeni).

Światowa czołówka już 28 września spotka się na kolejnych zawodach z cyklu wspinaczkowego Pucharu Świata w belgijskim Puurs.

 

Image
Eliminacje w konkurencji prowadzenie, dzień drugi. Foto: Arkadiusz Kamiński (www.laroca.pl www.bergson.pl)
 

Więcej zdjęć w galerii.

 

WYNIKI:

WSPINANIE NA CZAS

mężczyźni:
1. Qixin ZHONG (Chiny)
2. Manuel Escobar (Wenezuela)
3. Sergiej Syniszyn (Rosja)
...
12. Łukasz Świrk (Polska)
...
15. Tomasz Oleksy (Polska)

kobiety:
1. Tatiana Ruiga (Rosja)
2. Edyta Ropek (Polska)
3. Walentyna Jurina (Rosja)

BOULDERING

mężczyźni:
1. Daniel Dulac (Francja)
2. Cédric Lachat (Szwajcaria)
3. Stephane Julien (Francja)
...
45. Tomasz Oleksy (Polska)
...
83. Tomasz Wojciechowski (Polska)
...
87. Grzegorz Karolak (Polska)

kobiety:
1. Akiyo Noguchi (Japonia)
2. Swietłana Tużylina (Ukraina)
3. Juliette Danion (Francja)
...
44. Agata Wiśniewska (Polska)

PROWADZENIE

mężczyźni:
1. Ramón Julian Puigblanque (Hiszpania)
2. Patxi Usobiaga Lakunza (Hiszpania)
3. Tomás Mrázek (Czechy)

kobiety:
1. Angela Eiter (Austria)
2. Muriel Sarkany (Belgia)
3. Maja Vidmar (Słowenia)

 

BERGSON - producent wysokiej jakości odzieży outdoorowej i trekkingowej - objął opieką najlepszych polskich zawodników we wspinaczce sportowej, by zapewnić im jak najlepsze warunki startowe.
Komentarze (2)
23-09-2007 23:12
 
No no, brawka dla Edytki! 
PS. Zolw Ty zyjesz? 8)
 
Guska
23-09-2007 23:10
 
Gratulacje dla Edytki!!!!
 
Wielbiciel

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200