Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Ze świata arrow Edyta Ropek zdobyła brąz w Pucharze Świata!
Edyta Ropek zdobyła brąz w Pucharze Świata! Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Arkadiusz Kamiński   
26.07.2007.
ImageZawodniczka MKS Tarnovia, Edyta Ropek z Bergson Team (Five Ten) zdobyła brązowy medal w czwartej eliminacji Pucharu Świata 2007, który rozegrano w ten weekend we Włoskim Val di Daone. Drugi zawodnik z polskiej reprezentacji, Łukasz Świrk reprezentant Stowarzyszenia Miłośników Gór w Lubinie, także zanotował udany start, zajmując czwarte miejsce.

Zawody w Val di Daone rozgrywane są w niesamowitej scenerii, w wysokogórskiej dolinie, na ogromnej konstrukcji zapory wodnej zwanej Speed Rock, położonej 1800 m. n. p. m., którą otaczają trzy tysięczne szczyty alpejskich masywów. Rywalizacja w konkurencji wspinaczki na czas, odbywa się na specjalnie przygotowanych 26 metrowych drogach wspinaczkowych, które od siedmiu lat pozostają niezmienione (osobne dla kobiet, osobne dla mężczyzn), dzięki czemu istnieje możliwość ustanawiania rekordów szybkościowych.

 

 Image

 

    Co roku zawody rozpoczynają piętnastominutowe praktyki na drogach, tak by nowi zawodnicy mieli możliwość poznania sposobu ich przejścia. Pierwszego dnia imprezy rozegrano eliminacje, po których poznaliśmy finałową ósemkę kobiet i szesnastkę mężczyzn. W tej rundzie Edyta zajęła 7 czas i w biegach w ósemce rozstawiona została z reprezentantką Rosji Anną Saulewicz. Łukasz wywalczył 11 pozycję, więc w szesnastce pobiegł z zawodnikiem z Wenezueli Leonelem Da Las Salas. Finałowy dzień zawodów, to ogromne show, na które, mimo tak wysokiego położenia miejsca rozgrywek, przybyła liczna publiczność. Włoscy organizatorzy zapewnili wiele atrakcji dla widzów, a w szczególności dla rodzin z dziećmi.

 

Image

 

    Przy okazji pucharu świata odbyły się zawody dla najmłodszych Spider Kids, a wspólny piknik rodzinny i włoskie przysmaki, doprawiły uroku całej imprezie. Od rana zawodnicy walczyli o wejście do ścisłego finału. W biegach o wejście do czwórki Tarnowianka rozkręciła się wygrywając pierwszy bieg z nieznaczną przewagą, a w drugim biegu Rosjanka widząc przewagę Edyty po prostu puściła się chwytów odpadając od ściany. Łukasz również miał dużo szczęścia, eliminując Wenezuelczyka z przewagą niecałej sekundy przeszedł do ósemki. W tej rundzie również zawalczył, w biegach z młodym zawodnikiem z Rosji Valerym Vorobyevem zwyciężył przewagą półtorej sekundy. Po dwu godzinnej przerwie, nadeszła pora na najważniejszą część zawodów – biegi o wejście do małego i dużego finału. Edyta rozstawiona w parze z bardzo dobrze biegającą Youriną Valentiną z Rosji musiała uznać wyższość przeciwniczki i awansowała do małego finału. W walce o brązowy medal Pucharu Świata pobiegła z aktualną Mistrzynią Świata Eleną Repko z Ukrainy. Po całodziennych zmaganiach i biegach na tak długich drogach wspinaczkowych, widać było duże zmęczenie zawodników, zwłaszcza, że miejsce startowe znajdowało się na platformach 10 metrów nad ziemią – do których też trzeba było się dowspinać. Edyta nieznacznie wygrała bieg na pierwszej drodze, widać było, że Ukraince brakowało tchu, ociągała się z zajęciem pozycji startowej – upominana przez sędziego głównego w końcu wystartowała do ostatniego biegu. Edyta szła jak burza, mistrzyni świata w połowie drogi, widząc przewagę jaką wypracowała sobie Polka, poddała się wiedząc że już nie ma tchu by biec tak szybko dalej. Edycie pozostało dobiec do wyłącznika czasu. Tym samym Tarnowianka zdobyła trzeci brązowy medal w zawodach międzynarodowych w swojej karierze sportowej. Łukasz w biegu o wejście do dużego finału rozstawiony był z jednym z najlepszych zawodników świata Jewgienim Wajczekowskim z Rosji. O klasie tego biegu i szybkości z jaką obaj zawodnicy pokonywali drogi, świadczyć może fakt, że Rosjanin pobił swój własny rekord czasu – 16.26 sekundy (ustanowiony w 2006 roku), śrubując go do 15.66 sekundy. Łukasz w drugim biegu musiał uznać wyższość rywala i odpadł od ściany w połowie drogi. W małym finale również do walki o brązowy medal Polak stanął w szranki z Rosjaninem Alexandrem Kosterinem. Niestety nie udało się pokonać zawodnika ze wschodu, ale czwarte miejsce tego młodego zawodnika jest ogromnym sukcesem w jego karierze sportowej i daje dużą motywację do dalszego treningu i startów w przyszłości.Gratulujemy.

 

Image

 

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Rosjanka Jurina Walentina, druga była Tatiana Ruiga, brąz zdobyła Polka Edyta Ropek. W rywalizacji męskiej zwyciężył po raz trzeci na zawodach na tamie Rosjanin Sergiej Sinitsyn, drugi był Jewgienij Wajczekowski, a trzeci wspomniany już Aleksander Kosterin. Po czterech eliminacjach Pucharu Świata Edyta wskoczyła na trzecią pozycję w klasyfikacji 2007, a Łukasz Świrk przesunął się na 12 miejsce.

 

Image

 

Kolejna eliminacja pucharu odbędzie się w Chińskim Qinghai 11-12 sierpnia. Zawody w Val di Daone należą do jednych z najtrudniejszych na świecie, głównie ze względu na długość dróg wspinaczkowych i nietypowe położenie areny zmagań. Są również jednym z najlepiej organizowanych imprez. Obecność dużej ilości osób zaangażowanych w przygotowanie tego wydarzenia, duże wsparcie samorządu lokalnego i instytucji, na czele ze spółką ENEL (zarządca elektrowni wodnej), a także obecność telewizji i akredytowanych dziennikarzy świadczą o wysokiej randze tych zawodów.

 

Image

 

Autor: Arkadiusz Kamiński www.laroca.pl www.bergson.pl

Federacja IFSC:

kalendarz imprez: http://www.ifsc-climbing.org/?page_name=calendar I

nformacja o zawodach: http://www.ifsc-climbing.org/2007/07_WC_DA.pdf

Wyniki: http://www.ifsc-climbing.org/index.php?page_name=resultservice&comp=07_WC_DA&cat=ICC_FS

Strona Edyty Ropek: http://www.bergson.pl/page.php?section=bergsonTeam,EdytaRopek ______________________________________

BERGSON – producent wysokiej jakości odzieży outdoorowej i trekkingowej – objął opieką najlepszą polską zawodniczką w wspinaczce sportowej, by zapewnić jej jak najlepsze warunki startowe. www.bergson.pl FIVE TEN – producent najlepszych butów wspinaczkowych na świecie wspiera starty Edyty.
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200