Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Artykuły arrow Pozostałe arrow Festiwal Górski Wondół Challenge 5-7 luty 2010
Festiwal Górski Wondół Challenge 5-7 luty 2010 Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Martyna Włodarczyk   
08.02.2010.

Wondół Challenge5 lutego w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, odbył się Festiwal Górski WONDÓŁ CHALLENGE . Była to pierwsza taka impreza zorganizowana w Gliwicach. Wondół Challenge to festiwal poświęcony głównie prezentacji filmów górskich, ale i jest to spotkanie ludzi gór, których łączy ta sama pasja, ten sam zapał i adrenalina.

 

Na festiwalu nie mogło zabraknąć ciekawych stoisk z książkami, plakatami. Można również było obejrzeć wystawę zdjęć Martyny Wojciechowskiej z jej wypraw.

W Gliwicach od godziny 11 można było obejrzeć najciekawsze filmy Darka Załuskiego najlepszego himalaisty wśród filmowców i najlepszego filmowca wśród himalaistów, film China Climb ekipy Hybryda.tv oraz filmy z najważniejszego festiwalu filmów górskich Banff Mountain Film Festival.

Na początku na auli nie było większych tłumów z racji wczesnej godziny i dnia pracującego

Ale ci którzy przyszli powinni być mile zaskoczeni filmami ;) Filmy Darka Załuskiego zasługują na słowa uznania i gratulacji. Obejrzeć te filmy to tak jakby być tam gdzie były kręcone. Filmy te mają coś w sobie – pokazują prawdziwe realia wypraw połączonych z humorem. Annapurna na lekko, Zimowa loteria i Zimą na Shishę – to filmy Darka, które można było obejrzeć.

Później przyszedł czas na filmu z festiwalu Banff . Oglądajac te filmy, człowiek zastanawia się czemu ludzie robią tak szalone rzeczy w swoim życiu. Odpowiedź nasuwa się sama – bo jest to ich sposób na życie, sposób na oderwanie się od wyścigu ludzi w codziennym życiu. Szacunek dla nich za to co robią.

 1. Africa Revolutions Tour (Edycja specjalna Światowej Tury)
  USA, 2009, 20 min
  Reż. Rush Sturges
  Prod. Tyler Bradt
  Klasyfikacja: Przygodowy. Kajak górski. Sun Catcher’s Project (NGO in Africa)
  Grupa przyjaciół szuka przygód na afrykańskich rzekach – od rojącego się od krokodyli Białego Nilu w Ugandzie do pionierskich spływów spienionymi rzekami Madagaskaru. Towarzyszy im Rita Riewerts, założycielka fundacji non-profit Sun Catchers Project instalującej kolektory słoneczne na budynkach użyteczności publicznej, w szpitalach, sierocińcach.
 2. Hunlen
  Kanada, 2009, 12 min
  Reż. Will Gadd
  Prod. Will Gadd
  Klasyfikacja: Wspinaczka lodowa
  Co się dzieje, jeżeli podejmuje się wspinaczkę lodową na jednym z największych lodospadów Kanady ale… nie całkiem zamarzniętym? Will Gad i EJ Plimley podjęli się próby pierwszego takiego przejścia odległych wodospadów Hunlen w Kolumbii Brytyjskiej – spadające odłamki lodu, tryskająca spod lodu woda, strach i zabawa!
 3. Take a Seat (Specjalne wyróżnienie Jury)
  UK, 2009, 46 min
  Reż. Ed Stobart, Dominic Gill
  Prod. Lucy Wilcox
  Klasyfikacja: Opowieść, przygoda, rower, humor.
  Dominic Gill podejmuje się niezwykłej misji. Pokonuje 32.000 kilometrów, od północnego wybrzeża Alaski do południowych krańców Ameryki Południowej… rowerem. Podczas dwuletniej podróży przez dwa kontynenty doświadcza niezwykłych przygód, spotyka nietuzinkowych ludzi.
 4. Azazel
  Francja, 2007, 22 min
  Reż. Guillaume Broust
  Prod. Guillaume Broust
  Klasyfikacja: Wspinaczka wysokogórska
  Czterech przyjaciół wytycza nową drogę na Trango Pulpit Tower, mitycznej 6. tysięcznej górze w Pakistanie. Dni spędzone w ścianie to dni radości, niepokoju, zmęczenia, załamań pogody i nastroju…
 5. Mont-Blanc Speed Flying (Nagrodzony w kategorii najlepszy górski film krótkometrażowy)
  Francja, 2008, 10 min
  Reż. Didier Lafond  
  Prod. Didier Lafond  
  Klasyfikacja: środowisko, speed riding (narty/paragliding)
  W trwającej 10 minut ciągłej sekwencji 6 śmiałków zjeżdża na nartach stokami Mont Blanc, by po chwili „przesiąść” się na paraglidyi wylądować w Chamonix.
 6. Kranked – Revolve (Edycja specjalna Światowej Tury)
  Nagroda publiczności
  Kanada, 2009, 11 min
  Reż. Bjørn Enga
  Prod. Bjørn Enga
  Klasyfikacja: rower górski
  Czyżby rower górski był największym wynalazkiem w dziejach ludzkości tak podnoszącym adrenalinę? „Revolve” błyszczy glorią chwały zarówno w Francuskich Alpach, jak i w leśnych zakamarkach Kolumbii Brytyjskiej – skoki, wyścig, dzikie rajdy, akrobacje i szalone zjazdy.
 7. Signatures: Canvas of Snow
  USA, 2009, 16 min
  Reż. Nick Waggoner
  Prod. Ben Sturgulewski
  Klasyfikacja: środowisko, narty, snowboarding, noboarding
  Barwy ziemi, które maluje każda z  pór roku stanowią nieodłączny element kultury Japonii. Rytm, jaki niesie z sobą jesień, zima, wiosna czy lato - wpływa na każdego z bohaterów, nadaje sens ich egzystencji, stanowi kanwę dla energii, stylu jazdy i linii, które kreślą.
  Bohaterowie tego zimowego pejzażu – narciarze, snowbordziści, fotograf czy nobordzista są jakby przypisani temu środowisku, stanowią z nim całość.
 8. Committed 2: Walk of Life (Nagroda Alpine Club of Canada za najlepszy film w kategorii wspinaczka)
  UK, 2008, 20 min
  Reż. Paul Diffley
  Prod. Dave Brown
  Klasyfikacja: Wspinaczka skalna
  To największe i najtrudniejsze wyzwanie w wspinaczkowym życiu Jamesa Pearsona – imponujący, gładki skalny cios wybrzeża Devon. Próba przejścia pięknej ale zarazem niezwykle trudnej  drogi zdominowała jego życie – niepokój, strach, nerwy, upór… Czy się powiedzie?
 9. Project Megawoosh (Specjalne wyróżnienie Jury)
  Niemcy, 2009, 4 min
  Reż. Minh Duong
  Prod. Nikolas Hannack
  Klasyfikacja: humor, parodia
  Bruno Kammerl, niemiecki inżynier pracuje nad najwyższą w dziejach ludzkości zjeżdżalnią wodną. 

Mi osobiście najbardziej zapadł w pamięci film pt. Take a seat.

Odbyły się podziękowania dla osób, które przyczyniły się do odbycia festiwalu w Gliwicach. Niewątpliwie takimi osobami był prezydent miasta Gliwice – Zygmunt Frankiewicz oraz rektor Politechniki Śląskiej Andrzej Karbownik.

Po godzinie 17 nastąpiło podsumowanie filmów i prezentacja najciekawszych jeszcze raz.

Około godziny 18 zebrał się spory tłum ludzi, którzy z niecierpliowością czekali na prelekcję Krzysztofa Wielickiego – jednego z najlepszych polskich himalaistów. Jest piątym człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.

Jego prelekcja dotyczyła jego wypraw, emocji które dotyczyły tych wypraw. Nie zabrakło rozważań na temat życia i śmierci. Niewątpliwie każdy z nas wyniosł coś mądrego z tej prezentacji.

Po krótkiej przerwie pojawiła się ta, na która większość czekała – Martyna Wojciechowska.

Prezentacja Martyny dotyczyła jej projektu Korona Ziemi.

Martyna Wojciechowska

Martyna opowiadała o początkach realizacji projektu, o trudnościach jakie musiała przeżyć w czasie zdobywania kolejnych szczytów, o silnej więzi Jej z górami. Pojawiały się momenty, w których człowiekowi łzy same napływały do oczu, oraz takie, w których nie można było powstrzymać się od śmiechu.

Martyna Wojciechowska
Martyna i wyładowanie atmosferyczne.

Po występie nadszedł czas na rozdawanie autografów i krótkich spotkań z Martyną.

 

A już niedługo wywiad z Martyną Wojciechowską...

Martyna Wojciechowska

 

Martyna Włodarczyk wiadomosc

# Przedyskutuj ten artykuł na forum. (0 postów)
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200