Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow Himalaistka Gerlinde Kaltenbrunner w Polsce
Himalaistka Gerlinde Kaltenbrunner w Polsce Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
16.09.2007.

Gerlinde KaltenbrunnerRozpoczęło się ostateczne odliczanie do momentu przyjazdu wybitnej austriackiej himalaistki do Polski. Do spotkania z Królową Himalajów  będzie okazja  podczas XII Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju (20-23 września). Gerlinde Kaltenbrunner przybędzie w towarzystwie swojego męża – Ralfa Dujmovica –  światowego himalaisty, który towarzyszył jej podczas prawie wszystkich wypraw wysokogórskich.

Legenda kobiecego himalaizmu będzie miała prelekcję w sobotę 22 września o godzinie 19-tej w sali Kinoteatru – bywalcy lądkowego Przeglądu bez problemu trafią. Ci, którzy po raz pierwszy wybierają się na tę kultową już imprezę wszelkie szczegóły i program przeglądu znajdą na stronie www.przeglad.ladek.pl i www.himountain.pl .

Gerlinde KaltenbrunnerGerlinde Kaltenbrunner na pierwszym swoim ośmiotysięczniku stanęła w wieku 23 lat. Po zdobyciu Nanga Parbat w roku 2003, który był jej piątym ośmiotysięcznikiem, wpisała się na dobre w poczet profesjonalnych alpinistek. Dziś Gerlinde Kaltenbrunner ma na swoim koncie dziesięć zdobytych szczytów z serii ośmiotysięczników, jak również dwa przedwierzchołki o wysokości przekraczającej 8000 m.

Gerlinde jest uważana obecnie za jedną z najlepszych himalaistek, wszystkie swoje ośmiotysięczniki zdobyła bez użycia butli tlenowych, często też wybierała trudne drogi. Jednym z jej największych osiągnięć jest przejście w stylu alpejskim południowej ściany Shisha Pangmy i pierwszy trawers szczytu z południa na północ.

W tym roku w lipcu Gerlinde Kaltenbrunner stanęła na szczycie swojego 10-tego ośmiotysięcznika – tym samym jest pierwszą kobietą na świecie mającą 10 ośmiotysięczników na swoim koncie (Wanda Rutkiewicz – 8 szczytów ośmiotysięcznych, Włoszka Nives Meroi – 9 szczytów).
Celem Gerlinde Kalterbrunner jest zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników – wówczas stanie się pierwszą kobietą na świecie, która to osiągnie.
Jednak współzawodnictwo o palmę pierwszeństwa nie jest Jej motywacją: "no competition in the mountains" powtarza przy każdym spotkaniu z mediami.

Teraz będzie niepowtarzalna okazja zapoznać się osobiście z relacjami himalaistki, która przyjeżdża na zaproszenie HiMountain i swojego sponsora firmy Lowa.
Wszystkich serdecznie zapraszamy – warto być w Lądku w tych dniach. Bo organizatorzy zapewniają wiele atrakcji, o których będziemy donosić w naszych relacjach w serwisie www.himountain.pl .
Komentarze (1)
16-09-2007 17:57
 
No proszę, chciałam tam jechać a teraz mam jeszcze większą motywację żeby ruszyć tyłek z Poznania. Do zobaczenia w Londku moi drodzy!
 
Madzia

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200