Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow HiMountain Tien-Shan 2009 - Polish Female Expedition
HiMountain Tien-Shan 2009 - Polish Female Expedition Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Aleksandra Dzik   
20.05.2009.

tien-shanW okresie od 13 lipca do 28 sierpnia 2009 w środkowoazjatyckich górach Tien-Szan działać będzie polska wyprawa kobieca "HiMountain Tien-Shan 2009 - Polish Female Expedition". Jej uczestniczki podejmą próbę dokonania pierwszego polskiego kobiecego wejścia na Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.). Wcześniej ich celem będzie położony w tym samym rejonie Chan Tengri (7010 m n.p.m.).

W ramach przygotowań do wyprawy letniej w drugiej połowie lutego 2009 odbyła się "HiMountain Elbrus Winter Expedition". Wyprawa zakończyła się sukcesem. Było to najprawdopodobniej pierwsze polskie kobiece zimowe wejście na Elbrus.

Rozmowa z uczestniczkami wyprawy:

 

Pik Pobiedy
7439 m

Jego rosyjska nazwa oznacza Szczyt Zwycięstwa. Przed II wojną światową nosił miano Szczytu Dwudziestolecia Komsomołu. Jest to najwyższa góra Tien-Szanu, leży na granicy Kirgistanu i Chin. Szczyt próbowano zdobyć już w latach trzydziestych, jednak sukces osiągnęła dopiero wyprawa Witalija Abałakowa w roku 1956.

Góra uważana jest za jedną z najbardziej wymagających na świecie. W krajach byłego ZSRR jej zdobycie cenione jest bardziej niż zdobycie Everestu. Podstawową trudnością są trudne warunki atmosferyczne. Wskutek położenia na styku napływających z przeciwległych stron mas powietrza, zmiany pogody są częste i niespodziewane. Bardzo długa śnieżno - lodowa grań, którą przebyć muszą alpiniści, uniemożliwia ucieczkę w dół. Dodatkową trudnością jest panujący w tym rejonie szczególnie zimny i surowy klimat, a także znaczne zagrożenie obrywami seraków.

Pik Pobiedy zdobywać będziemy drogą klasyczną, której pierwszego przejścia dokonał w roku 1961 D. Medzmariaszwili. W rosyjskiej skali wyceniono ją na 5B (odpowiednik francuskiego D+). Trudności techniczne oraz duże zagrożenie lawinowe pojawiają się już w jej początkowym odcinku, wiodącym ku Przełęczy Dziki. Do pokonania będziemy mieć seraki i lodospad, prawdopodobnie fragment ten trzeba będzie samodzielnie zaporęczować. Dalej droga wiedzie skalno - lodowo - śnieżną granią na tzw. Pobiedę Zachodnią (6918 m), skąd dalej również granią, w całości biegnącą powyżej 7000 m n.p.m., dwanaście kilometrów aż na szczyt.
Na Piku Pobiedy nie stanęła jak dotąd żadna Polka.

Pik Pobiedy
Pik Pobiedy, foto Piotr Morawski

 

Chan Tengri
7010 m, bez pokrywy śnieżnej i lodowej 6995 m

W języku ujgurskim i tureckim jego nazwa oznacza Pan Niebios. Jest drugim co do wysokości szczytem Tien-Szanu, a zarazem najbardziej na północ wysuniętym siedmiotysięcznikiem na Ziemi. Leży na granicy Kirgistanu i Kazachstanu, którego jest najwyższym szczytem. Pierwszego wejścia dokonał w 1931 roku Michaił Pobrebecki.

Chan Tengri uznawany jest za jedną z najpiękniejszych gór świata. Jego masyw zbudowany jest z marmuru, dzięki czemu podczas zachodu słońca góra przybiera barwę purpurową.
Szczyt zdobywać będziemy drogą przez Zachodnie Żebro, wariantem od strony kirgiskiej, wycenionym w skali rosyjskiej na 5A. Głównym niebezpieczeństwem w dolnych partiach tej drogi jest znaczne zagrożenie lawinami seraków. Z kolei odcinek górny jest trudniejszy technicznie i eksponowany, pewne niebezpieczeństwo wiąże się też z bardzo złym stanem lin poręczowych. Chan Tengri będzie pierwszym celem wyprawy. Na tym szczycie zamierzamy uzyskać aklimatyzację niezbędną do zmierzenia się z Pikiem Pobiedy.

Chan Tengri
Chan Tengri, Foto Piotr Morawski

 

Śnieżna Pantera

Tytuł nadawany zdobywcom pięciu siedmiotysięczników byłego ZSRR: Szczytu Awicenny (d. Pik Lenina, 7134 m n.p.m.), Piku Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Piku Somoni (d. Pik Kommunizma, 7495 m n.p.m.), Chan Tengri (7010 m n.p.m.) oraz Piku Pobiedy (7439 m n.p.m.). Trzy pierwsze leżą w paśmie Pamiru, dwa ostatnie w Tien-Szanie.

Jak dotąd wszystkie pięć szczytów udało się skompletować tylko trzem Polakom: Marcinowi Hennigowi (2006), Marcinowi Miotkowi (2007) oraz Marcinowi Kaczkanowi (2008). Tytułu "Śnieżnej Pantery" nie uzyskała jeszcze żadna Polka.

 

Uczestniczki wyprawy:

Aleksandra DzikAleksandra Dzik
KS Kandahar, Navigator Suunto, SKPB Katowice, HiMountain Team

Urodzona w 1982 r. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje także jako przewodnik beskidzki i pilot wycieczek.

* osiągnięcia wysokogórskie:

- 2009 - Elbrus (5642 m)
- 2008 - Pik Somoni (dawniej Pik Kommunizma, 7495 m),
- 2008 - zimowy trawers oraz wejście na Mont Blanc (4810 m),
- 2007 - Pik Korżeniewskiej (7105 m),
- 2006 - Szczyt Awicenny (dawniej Pik Lenina, Niepodległości, 7134 m),

* osiągnięcia w narciarstwie wysokogórskim:

- Mistrzostwo Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007 (w parze z Magdaleną Derezińską),
- Puchar Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007,
- Członkostwo Kadry Narodowej Polski w Narciarstwie Wysokogórskim w sezonie 2006/2007 oraz 2007/2008.

* osiągnięcia w rajdach przygodowych (Adventure Racing):

- Mistrzostwo Polski w Rajdach Przygodowych w sezonie 2008 (w zespole Navigator Suunto),
- Wicemistrzostwo Czech w Rajdach Przygodowych w sezonie 2005 (w zespole Davis Trezeta AT),
- IV miejsce w Zamberlan Adventure Trophy - Mistrzostwach Europy w Rajdach Przygodowych w sezonie 2008 (w zespole Navigator Suunto).

 

Joanna StasielakJoanna Stasielak
KW Warszawa

Urodzona w 1979 roku. Absolwentka krakowskiej AWF, doktorantka tejże uczelni. Pracuje w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Młodzieży Niesłyszącej. Pasję górską łączy z zainteresowaniem dziennikarstwem sportowym. Przez wiele lat zawodniczka lekkiej atletyki. Obecnie członkini Komisji ds. Mediów PZA.

* osiągnięcia górskie

- Mont Blanc (4810 m),
- przejścia wspinaczkowe w Alpach i Tatrach.

 

Aleksandra IhnatowiczAleksandra Ihnatowicz
KW Warszawa

Urodzona. w 1979 roku. Absolwentka PJWSTK na Wydziale Informatyki, obecnie doktoryzuje się w Anglii. Jest pasjonatką wielu dyscyplin sportowych: od ski-touringu i snowboardingu przez bouldering po kolarstwo górskie.

* działalność wysokogórska i skalna:

- uczestniczka wyprawy Polish Dhaulagiri Expedition 2008,
- wejście na Elbrus (5642 m) - 2008,
- trekking towarzyszący wyprawie Broad Peak/ K2 2007,
- przejścia wspinaczkowe w Tatrach,
- wspinaczka skalna w Polsce i UK.

 

 

Strona wyprawy: www.tienshan.pl

sponsorzy

 

# Przedyskutuj ten artykuł na forum. (19 postów)
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200