Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow Kinga Baranowska i Katarzyna Skłodowska po akcji ratunkowej na Dhaulagiri
Kinga Baranowska i Katarzyna Skłodowska po akcji ratunkowej na Dhaulagiri Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Przemysław Śmiałkowski   
22.04.2008.

ImageKinga Baranowska z Alpinus Expedition Team i Katarzyna Skłodowska przebywają obecnie w bazie i odpoczywają po trudach akcji górskiej. Przez kilka dni nie było z nimi kontaktu telefonicznego. 19 kwietnia Kinga i Kasia brały czynny udział w akcji ratunkowej przy sprowadzaniu do obozu I innego, znanego polskiego himalaisty Artura Hajzera, u którego pojawiły się objawy obrzęku mózgu.

Kasia Skłodowska (z zawodu lekarz-ginekolog):

W takich sytuacjach liczy się czas, gdyż chory nie kontroluje w danym momencie sytuacji, liczy się każda minuta. Pomogłyśmy mu się ubrać, zaczęłyśmy organizować od Hiszpanów linę do asekuracji Artura (zareagował Ferran Latorro), a także wzywać pomoc przez krótkofalówkę. Kinga wraz z Radkiem Jarosem z Czech zaczęła schodzić po stromej grani w dół asekurując Artura. Wzięła też dodatkowe rękawice puchowe oraz lekarstwa w zastrzykach i ciepłe picie dla Artura. Po długich nawoływaniach udało jej się skontaktować z obozem I, w którym był między innymi Ryszard Pawłowski. Upewniwszy się, że z jedynki wychodzi naprzeciw ekipa ratunkowa, będąc w połowie drogi między I a II, zaczęła ponownie podchodzić już nocą do obozu II. W jedynce niestety nie mamy prawie żadnego wyposażenia (śpiwora, karimaty), bo działamy tylko we dwie, bez wsparcia Szerpów i nie jesteśmy w stanie wynieść do każdego obozu całego ekwipunku. Kinga wróciła do obozu II już w nocy, wraz z Ferranem, który dostarczył Radkowi Jaroszowi (z czeskiej ekipy) i Arturowi GPS z zaznaczoną dokładnie trasą do obozu I. Oboje byli potwornie przemarznięci. W międzyczasie okazało się, że Robert Szymczak, partner Artura oraz lekarz ich wyprawy, nie zdecydował się schodzić do jedynki, z powodu bardzo złego samopoczucia, prawdopodobnie również związanego z wysokością. Przez kilka godzin w nocy Kinga rozgrzewała się w namiocie, w tej sytuacji, następnego dnia nie zdecydowałyśmy się podchodzić do trójki, ale zejść do Bazy na odpoczynek.

Kinga Baranowska i Kasia Skłodowska 18 kwietnia założyły obóz I na wysokości ok. 5800 m n.p.m.. Obóz ten jest wyżej położony niż w zeszłym roku, z którego Kinga ma doświadczenia. Alpinistki założyły go jako jedna z pierwszych ekip, działających w tym sezonie pod Dhaulagiri. Dziewczyny działają tylko we dwie i nie korzystają ze wsparcia Szerpów. Ich kobiecy zespół - jako jedna z nielicznych ekip – spędził także aż 2 noce na wysokości 6500 m n.p.m., które mają je przygotować do potencjalnego ataku na szczyt Białej Góry.

Kinga Baranowska:

Teraz czekamy na prognozę pogody i to tę na 5-7 dni, aby móc zaplanować długie wyjście, mam nadzieję, że połączone z atakiem na szczyt.

Kinga Baranowska (Alpinus Expedition Team) i Kasia Skłodowska zamierzają zdobyć Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) jako pierwsze Polki. Na początku kwietnia przyleciały do Kathmandu, stolicy Nepalu, a następnie po długim i wyczerpującym trekkingu dotarły do bazy pod Dhaulagiri na wysokości 4800 m n.p.m.. Kinga i Kasia założyły obóz I na wysokości 5800 m n.p.m., a w najbliższych dniach chcą założyć kolejne dwa obozy na wysokości 6500 m n.p.m. oraz 7200 m n.p.m.. Wszystko po to, by jak najlepiej się zaaklimatyzować. Po takim przyzwyczajaniu organizmów do dużych wysokości, w następnych tygodniach chcą podjąć próbę zdobycia Białej Góry.

Kinga i Kasia
Kinga i Kasia
 

Kinga i Kasia działają w wyjątkowym, bo wyłącznie kobiecym zespole Alpinus Expedition Team. Dziewczyny nie korzystają ze wsparcia Szerpów, czyli wysokościowych tragarzy/przewodników. Wymaga to od dziewczyn niezwykłej siły. Dwa tygodnie temu Kinga przeżyła inną próbę sił. Podczas choroby Kasi (walka z gorączką, zażywanie antybiotyku) była zmuszona samodzielnie założyć obóz I.
Komentarze (7)
24-04-2008 10:43
 
Co by tu nie wtracic, i tak twarde sa kobitki.
 
klam
24-04-2008 09:59
 
szakunec :) :)
 
mat
23-04-2008 12:54
 
Ale po co az 3 razy ;)
 
Wojk
23-04-2008 11:26
 
duzy szacun dziewczyny!!
 
ola
23-04-2008 11:26
 
duzy szacun dziewczyny!!
 
ola
23-04-2008 11:22
 
duzy szacun dziewczyny!!
 
ola
22-04-2008 19:43
 
NO to sie porobilo :eek
 
Mark

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200