Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow Kinga Baranowska i Katarzyna Skłodowska w wyprawie na Dhaulagiri
Kinga Baranowska i Katarzyna Skłodowska w wyprawie na Dhaulagiri Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Agnieszka Kraszewska   
28.03.2008.
DhaulagiriW sobotę 29 marca 2008 r. rusza na ośmiotysięcznik Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) polski kobiecy zespół młodego pokolenia – Kinga Baranowska oraz Katarzyna Skłodowska. Dhaulagiri (Biała Góra) – szczyt położony w Himalajach Nepalu jest siódmym, co do wysokości szczytem świata i do tej pory niezdobyty przez żadną Polkę.

Obie panie mają na swoim koncie już spore osiągnięcia. Kinga Baranowska (Alpinus Expedition Team) zdobyła już trzy ośmiotysięczniki – Cho Oyu (8201 m) w Tybecie, Broad Peak (8047 m) w Karakorum w Pakistanie oraz Nangę Parbat (8125 m) słynną, prawie 4-km ścianą Diamir. Jest dziewiąta Polką, która stanęła na szczycie ośmiotysięcznym. Zawodowo związana jest z operatorem telekomunikacyjnym EXATEL. Katarzyna Skłodowska ma również w swoim dorobku liczne wspinaczki w Alpach i górach Azji. W zeszłym roku próbowała swych sił na siedmiotysięczniku Dhaulagiri II, który jest sąsiadem tegorocznego celu, zaś dwa lata temu wspięła się na Shivling (6543 m) w Himalajach Gharwalu, niezdobyty wcześniej przez żadną Polkę. Na codzień pracuje jako lekarz w olszyńskim szpitalu. Obie himalaistki mają nadzieję zdobyć Dhaulagiri tej wiosny.

Kinga Baranowska próbowała już się zmierzyć z Białą Górą ostatniej jesieni, jednakże bardzo trudne warunki atmosferyczne nie pozwoliły jej dotrzeć do wierzchołka. Musiała podjąć trudną decyzję o odwrocie zaledwie 100 m od szczytu. Mamy nadzieję, że ten sezon w Himalajach będzie dla naszych ambitnych himalaistek bardziej przychylny.

To dla nas obu ważny szczyt – mówią alpinistki. Dhaulagiri jest moim wielkim marzeniem – wyznaje Kasia, natomiast Kinga dodaje – To moje drugie podejście do tej góry. Szczyt jest bardzo wymagający, himalaiści nie mogą go zdobyć już od kilku sezonów. Od czternastu lat żaden Polak nie stanął na jego wierzchołku. Jestem jednak dobrej myśli, zrobiłyśmy wszystko, by dobrze przygotować się do wyprawy. Cieszę się, że jadę na Białą Górę w zespole kobiecym. Informacje o wyprawie będą na stronach: www.kingabaranowska.com oraz na stronach Patronów i Sponsorów wyprawy. Bez nich wyprawa nie doszłaby do skutku.

Dhaulagiri 

Sponsorzy:

EXATEL – jeden z największych alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Zapewnia m.in. łączność satelitarną podczas wyprawy, dzięki której będzie można otrzymywać bieżące relacje.

ALPINUS – jedna z pierwszych i najlepiej rozpoznawanych marek outdoorowych w Polsce.

RAST - Spółka Rast SA jest liderem w kategorii supermarketów premium w Polsce północno-wschodniej.

 

Patroni medialni:

patroni medialni 
Komentarze (4)
22-04-2008 10:02
 
Katarzyna Skłodowska,a ona to co? Za nia tez trzeba trzymac kciuki :)
 
Make
21-04-2008 12:19
 
Życzę powodzenia w podróży
 
ploteczka
21-04-2008 12:00
 
Kinga "trzymam kciuki".Powodzenia :)
 
Przemek
07-04-2008 12:31
 
życzę powodzenia i dotarcia na wymarzony cel i spełnienia marzeń :)
 
Anna

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200