Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow Kinga Baranowska i Katarzyna Skłodowska wyruszyły z obozu I na Dhaulagiri
Kinga Baranowska i Katarzyna Skłodowska wyruszyły z obozu I na Dhaulagiri Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Przemysław Śmiałkowski   
22.04.2008.

DhaulagiriOk. godziny 23.00 polskiego czasu Kinga Baranowska i Kasia Skłodowska z Alpinus Expedition Team, w polskim kobiecym zespole, wyruszyły z pierwszego obozu (który założyły na wysokości ok. 5800 m n.p.m) na Dhaulagiri. Po kilku godzinach snu dziewczyny dzielnie przystąpiły do dalszych zmagań.

Po 5 godzinach snu przystępujemy do kolejnych zmagań. Przed nami kilka dni drogi i kolejne wyzwania. Trzymajcie kciuki! – Kinga Baranowska, 16.04.2008r.

Kinga Baranowska i Kasia Skłodowska z Alpinus Expedition Team zamierzają zdobyć Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) jako pierwsze Polki. Na początku kwietnia przyleciały do Kathmandu, stolicy Nepalu, a następnie po długim i wyczerpującym trekkingu dotarły do bazy pod Dhaulagiri na wysokości 4800 m n.p.m.. Kinga i Kasia założyły obóz I na wysokości 5800 m n.p.m., a w najbliższych dniach chcą założyć kolejne dwa obozy na wysokości 6500 m n.p.m. oraz 7200 m n.p.m.. Wszystko po to, by jak najlepiej się zaaklimatyzować. Po takim przyzwyczajaniu organizmów do dużych wysokości, w następnych tygodniach chcą podjąć próbę zdobycia Białej Góry.

Kinga i Kasia działają w wyjątkowym, bo wyłącznie kobiecym zespole Alpinus Expedition Team. Obecnie nie korzystają ze wsparcia Szerpów, czyli wysokościowych tragarzy/przewodników. Wymaga to od dziewczyn niezwykłej siły. W ostatnich dniach podwójną próbę sił przeżyła Kinga, która podczas choroby Kasi (walka z gorączką, zażywanie antybiotyku) była zmuszona samodzielnie założyć obóz I.

Fragment relacji Kingi z 11.04.

Dziś powstał obóz I. Założyłam go sama, bo Kasia miała rano wysoką temperaturę i została w bazie. Bardzo chciała wyjść, ale była zbyt słaba. Bierze antybiotyk. Do jedynki doszłam po około 6 godzinach, niestety z bardzo ciężkim plecakiem. Postawiłam namiot w innym miejscu niż zeszłej jesieni, by być razem z innymi ekipami - m.in. z dwiema grupami z Hiszpanii.  Wysokość obozu jest jednak taka sama jak rok temu czyli ok. 5850 m. Również Radek i Zdenek z którymi dzielę razem bazę, wyszli do C1 (camp 1), by postawić swój namiot i przyjrzeć się wschodniej ścianie, którą chcieliby pokonać. Na początku chcieliśmy nasze namioty postawić 200 m wyżej, ale dopadła nas sroga śnieżyca i nie zdołaliśmy już znaleźć dogodnej platformy pod nasze namioty. Okazało się też, że Zdenek i Radek zabrali ze sobą przez przypadek namiot 1-osobowy i przyszli do mnie z prośbą o przenocowanie (ja miałam dwójkę). Była z tym kupa śmiechu i po "negocjacjach" wkupili się dwiema kartuszami gazu.  Cieszę się, że atmosfera w ekipie fajna...

 

 Dhaulagiri

Dhaulagiri ("Biała Góra") - szczyt w Himalajach o wysokości 8167 m n.p.m. oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wciętą doliną rzeki Kali Gandaki. Jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem świata i do tej pory niezdobytym przez żadną Polkę.
Obok Dhaulagiri do ośmiotysięczników, na których jeszcze nie było żadnej polskiej himalaistki, należą Kangchenjunga i Manaslu. Szczyt został zdobyty w 1960 roku przez wyprawę szwajcarską m.in. przez Kurta Diembergera, zaś pierwszego i jak do tej pory jedynego zimowego wejścia na Dhaulagiri dokonali Polacy: Jerzy Kukuczka i Andrzej Czok w 1985 roku.
Na szczycie do tej pory stanęło 10 polskich wspinaczy.

Sponsorzy wyprawy: Alpinus - www.alpinus.pl, firma EXATEL - www.exatel.pl

Kinga Baranowska – pochodzi z Kaszub, mieszka w Warszawie. Wspinanie poza granicami Polski zaczęła od Alp m.in. Matterhornu. W 2002 roku wspinała się na Mt Kenia (Batian 5199 m), a także stanęła na wierzchołku Chan Tengri (7010 m) w górach Tien Shan. Pierwsza wyprawa w Himalaje w 2003 roku zakończyła się sukcesem dzięki zdobyciu Cho Oyu (8201 m) - została tym samym 9 Polką w historii, której udało się wejść na wierzchołek ośmiotysięczny. W 2004 roku brała udział w wyprawie na jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników świata - Pik Pobiedy (7439 m) w górach Tien Shan, trudne warunki atmosferyczne nie pozwoliły jej jednak na zdobycie wierzchołka. W lipcu 2006 roku powróciła w góry wysokie, tym razem w Karakorum, by stanąć na szczycie Broad Peak'a (8047 m) jako 11 kobieta w historii. Rok 2007 zaowocował zdobyciem Mount McKinley (6194 m) na Alasce – najwyższego szczytu Ameryki Północnej oraz ośmiotysięcznika Nanga Parbat (8125 m) słynną, prawie 4 km ścianą Diamir (jedyna kobieta na wyprawie, która wspinała się na Nangę w tym sezonie). Na Dhaulagiri (8167 m) dotarła do wys. 8076 m, jednakże z racji zbyt niebezpiecznych warunków musiała zrezygnować ze szczytu.
Jest Członkiem Zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa (od 2008 r.), należy do sportowego teamu Alpinusa (Alpinus Expedition Team.

Katarzyna Skłodowska – lekarz ginekolog. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie w 1996 roku. Od 1997 roku pracuje na oddziale ginekologii i położnictwa w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Należy do olsztyńskiego Klubu Wysokogórskiego. Wspina się od 17 lat. Od 1991 r. wspinała się latem i zimą w Tatrach, potem liczne wspinaczkiw Alpach (m. in. Piz Badile, Dom, Matterhorn, Monte Rosa, Tashorn, Weissmis, Grossglockner, Lagenhorn, Lyskamm). Brała udział w wyprawie w Tien Szan – wejście na Khan Tengri 7010 m.
W 2006 roku wspólnie m.in. z Małgorzatą Jurewicz weszła na Shivling (6543m) w Himalajach Garhwalu – Panie były prawdopodobnie pierwszymi Polkami na tym efektownym szczycie.
Komentarze (1)
22-04-2008 12:41
 
No no no, ida jak burza, zobaczymy co z tego bedzie... W kazdym razie powodzenia.
 
Wojkar

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200