Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Ze świata arrow Kinga Baranowska- pierwsza Polka na Dhaulagiri wróciła do kraju
Kinga Baranowska- pierwsza Polka na Dhaulagiri wróciła do kraju Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Katarzyna Aastowiecka   
21.05.2008.
Kinga BaranowskaKinga Baranowska z Alpinus Expedition Team tuż przed godz. 9.00 wylądowała na lotnisku Okęcie w Warszawie. Teraz - po wyczerpującej podróży - odpoczywa z przyjaciółmi. Niebawem uda się do rodzinnego domu w Łebnie k/Wejherowa. Kinga 1 maja 2008 roku stanęła na szczycie Dhaulagiri jako pierwsza Polka! Kinga zdobyła szczyt po brawurowym ataku, w towarzystwie śmietanki światowego himalaizmu.

Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) jest siódmym co do wysokości ośmiotysięcznikiem świata. Do tej pory górę tą zdołało pokonać 11 Polaków:
1980 r. - Wojciech Kurtyka i Ludwik Wilczyński
1983 r. - Mirosław Gardzielewski, Jacek Jezierski, Tadeusz Łaukajtys i Wacław Otręba
1985 r. - Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka - pierwsze wejście zimowe
1990 r. - Krzysztof Wielicki
1994 r. - Piotr Pustelnik i Józef Goździk
2008 r. – Kinga Baranowska

Kinga Baranowska działała w wyjątkowym, bo wyłącznie kobiecym zespole Alpinus Expedition Team z Katarzyną Skłodowską z Olsztyna. Dziewczyny nie korzystały ze wsparcia Szerpów, czyli wysokościowych tragarzy/przewodników. Dhaulagiri ("Biała Góra") - szczyt w Himalajach o wysokości 8167 m n.p.m. oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wciętą doliną rzeki Kali Gandaki. Do ośmiotysięczników, na których jeszcze nie było żadnej polskiej himalaistki, należą teraz Kangchenjunga i Manaslu. Szczyt Dhaulagiri został zdobyty w 1960 roku przez wyprawę szwajcarską m.in. przez Kurta Diembergera, zaś pierwszego i jak do tej pory jedynego zimowego wejścia na Dhaulagiri dokonali Polacy: Jerzy Kukuczka i Andrzej Czok w 1985 roku.

Kinga Baranowska, członkini Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Od kilku lat związana zawodowo z branżą teleinformatyczną. Górską pasję odkryła mieszkając nad morzem. W trójmiejskim klubie wysokogórskim ukończyła kurs skałkowy i tatrzański. Pierwszym wyzwaniem poza granicami Polski był Matterhorn poprowadzony od strony włoskiej. W 2002 roku wspinała się na Mt Kenia (Batian 5199 m) i stanęła na szczycie Chan Tengri (7010 m) w górach Tien Shan. Rok później – pierwsza wyprawa w Himalaje. Zdobyła Cho You (8201 m) i tym samym stała się dziewiątą Polką w historii, której udało się wejść na ośmiotysięcznik. W 2004 roku brała udział w wyprawie na jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników świata - Pik Pobiedy (7439 m) w górach Tien Shan. Nie udało się zdobyć wierzchołka ze względu na trudne warunki atmosferyczne. W lipcu 2006 roku powróciła w góry wysokie z wyprawą Tryptyk Himalajski by stanąć na szczycie Broad Peak w Karakorum jako jedenasta kobieta w historii. W lipcu 2007 jako czwarta Polka w historii stanęła na szczycie Nanga Parbat jednego w najbardziej wymagających ośmiotysięczników.
Komentarze (1)
08-10-2008 13:05
 
:) Pikna kobietka ta Kinga. Bella Ragazza
 
Raul Lozano

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200