Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow Koncert Ścianki na tegorocznym KFG
Koncert Ścianki na tegorocznym KFG Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Michał Matrejek   
08.11.2007.

ściankaSobotni (8 grudnia) wieczór Krakowskiego Festiwalu Górskiego postanowiliśmy wzbogacić o akcent artystyczny, jakim bez wątpienia będzie koncert sopockiego zespołu, nomen omen, Ścianka.

Znana z ciekawego repertuaru Ścianka zagra improwizowaną muzykę, będącą ilustracją do wybranych archiwalnych polskich filmów górskich (np. "Wariant R" w reż. Sergiusza Sprudina). Nie są to oczywiście nieme obrazy ale mamy nadzieję, że dzięki artystycznej wizji zespołu nabiorą one nowego wymiaru. Ścianka znana jest z podobnych realizacji, bowiem wielokrotnie uczestniczyła w tworzeniu muzyki filmowej na żywo.

Ścianka to zespół, którego twórczość trudno jednoznacznie przypisać do określonego nurtu muzycznego. Tę niezwykle ciekawą formację, grającą "swoją", "niezależną" muzykę, założyli w Sopocie w 1994 roku: Maciej Cieślak, Wojciech Michałowski i Arkady Kowalczyk. Grając na trójmiejskich scenach zaskakiwali oryginalnym stylem, który wyróżniał ich spośród innych, alternatywnych zespołów.

 

ścianka 

 

Sukces artystyczny przyszedł bardzo szybko, bo już w 1998 roku, wraz z ukazaniem się pierwszej płyty Statek kosmiczny Ścianka. Po świetnie przyjętym debiucie, w następnych latach Ścianka wydała jeszcze trzy krążki; Dni Wiatru (2001), Białe Wakacje (2002) i Pan Planeta (2006).

Ponadto zespół współpracował z teatrami tworząc muzykę do kilku spektakli (m.in. Tory, Zwyczajne szaleństwa, Przygody Sindbada żeglarza) i filmów - udźwiękawiając np. film Pancernik Potiomkin na MFF Era Nowe Horyzonty 2003 w Cieszynie.

 

ścianka 

 

Obecnie, po licznych przetasowaniach personalnych, zespół tworzy nadal dwóch założycieli Cieślak i Kowalczyk oraz Michał Biela.

 

Parę teledysków Ścianki:

Little window

 

Irish sleeps under the snow

 

Harfa Traw

 

Piosenka no 3
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200