Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Ze świata arrow Ola Taistra na Geminis 8c (?)
Ola Taistra na Geminis 8c (?) Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Sebastian Wutke   
14.11.2007.

wspinaczkaOla Taistra (Alpinus Expedition Team, Mammut , Evolv) poprowadziła wczoraj (13.11.2007) znany polskim wspinaczom klasyk Rodellaru – Geminis. Po 50 minutowej wspinaczce spokojnie wpięła się do topu. Hiszpańskie komentarze na żywo określały, że Ola z racji wzrostu używa chwytów których lokersi nie widzą na drodze. Według słów Oli wypowiedzianych bezpośrednio po pokonaniu tej linii, droga zasługuje na wycenę rzetelnego 8b+ (lub max.8b+/c). Tym samym Ola Taistra zalicza Geminis 8b+ RP.

 

ola taistra 

 

Osobiste odczucia Oli:

„W tym sezonie po raz kolejny mocne lanie dostałam w Ceuse próbując (najbardziej tam wkaszalną 8ce! „Chronique…”) O wstawianiu się równocześnie w „Durets Limites „ i „La Cadre” nawet bym nie pomyślała (sadomasochistycznych odczuć wystarczyło mi na jednej tamtejszej linii).
Wcześniej Słowackie Visnove i atletyczne dojście do Los Brnos (które również uchodzi za bardzo przystępne 8ce ) zrzucało mnie namiętnie. 8-ki ce, z którymi miałam przez moment do czynienia jak : frankońskie klasyki –„Drive by shooting” i „Showdown”, a także włoskie "Il corvo” sąsiadujące z „Die Hard” wzbudzały we mnie uczucie , iż powinnam cofnąć się do żłobka wspinaczkowego! Na „Input” i „Er Cid” znajdujące się w Grotti mogłam jedynie spoglądać z zachwytem! Jedyne czemu się „nie dałam” , zaciskając mocno zęby żeby paluchów nie pourywać było tegoroczne- „Die Hard”.
Wszystkie wyżej wymienione drogi cechuje jedno- są prawdziwymi 8kami ce, czego absolutnie nie mogę powiedzieć o drodze „Geminis”.
Z szacunku dla trudnych dróg, nie mogłabym zliczyć sobie drogi Geminis jako 8ce. Przyjeżdżając do Rodellaru (tuż po 3 tyg. Reście) ledwo trzymałam się chwytów na drogach 7c+! Będąc totalnie bez formy zwiedzając wszystkie okoliczne skałki pokonując blisko 100 łatwych dróg , nagle robię 8c??? Niemożliwe!
Kolejnym argumentem jest fakt, iż żadna inna linia prócz Geminis nie ma nawet dwóch kobiecych przejść. Geminis powtórzyło bardzo szybko w tym roku aż 6 kobiet!
Swoje zdanie podpieram wypowiedziami szanowanych światowych wpinaczy jak np. I.Pringla, stroną 8a.nu, wypowiedziami lokersów wstawiającymi się w drogę równocześnie ze mną, a także topo znajdującym się na campie, w którym Geminis nie widnieje jako 8c.
Jak dla mnie droga nie powinna mieć więcej niż 8b+, choć nie ukrywam pewnych problemów związanych z parametrem, który mógłby mnie przekonać do wyższego numerka 8b+/c… jednak wycena drogi nie zależy od wzrost, więc wolę powiedzieć że zrobiłam wymagające 8b+ niż naciągane 8c!
Fajnie jest zapisać sobie na konto kolejną trudną drogę, jednak nie ma ona wartości jeżeli jest „nierzetena” Dlatego przykre jest to że tylko jeden z grupy doświadczonych polskich zawodników (którzy mieli do czynienia z niejedną visnovą, frankońską, ferentillowską czy ceusową 8ce) miał na tyle odwagi, aby przyznać iż pomyłką jest wycena tej drogi.
Jużci wiadomo dlaczego gro polskich wspinaczy przyjeżdża do Rodellaru po wynik.
Pozdrawiam
Ola”

Kolejne dwa tygodnie planujemy pozostać w Hiszpanii, gdzie wspinanie jest przyjemne , ludzie niesamowicie otwarci a pogoda jak na miesiąc listopad –fantastyczna.

 

 Image

 
Komentarze (6)
19-01-2008 13:08
 
Oluś oby tak dalej.Powodzenie na kolejnych drogach i dużo,dużo zdrowia.
 
kapsel
17-12-2007 23:24
 
podziwiam mała wariatke, ktora zawsze mowi to co mysli - oby tak dalej :zzz
 
agawdowik
16-11-2007 12:32
 
Myślę, że tu nie chodzi o lans, bo przecież lansuje się osoba która kolekcjonuje numerki, a Ola zrobiła dokładnie odwrotnie. Znając swoje możliwości wyceniła drogę. Moim zdaniem trafnie. Jej argumenty są logiczne całkiem.
 
Keks
16-11-2007 09:01
 
Na forum wspinanie.pl się Oli ostro dostało za te słowa - że się lansuje itd. Ja myślę że ma rację i nie chodzi tu wcale o zaniżanie wyników innych osób tylko ale właśnie o podejście fair do wspinania. 
PS Może by założyć wątek fair-play na forum?? Ktoś chętny do dyskusji?
 
gnat
15-11-2007 11:27
 
Szacun Ola, napisałaś coś co jest wiadomym od dawna, tylko każdy kto już zrobi drogę nagle woli mieć na koncie 8c niż powiedzieć prawdę. Szacunek za etykę!
 
Meks
15-11-2007 09:19
 
respect za te słowa
 
xeinia

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200