Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Ze świata arrow Ola Taistra z Evą Lopez
Ola Taistra z Evą Lopez Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Agnieszka Kraszewska   
10.12.2008.
ImageOla Taistra z Alpinus Expedition Team rozpoczęła współpracę z jedną z najlepiej wspinających się kobiet na świecie, Hiszpanką, Evą Lopez. Ola: „Evę Lopez poznałam rok temu w Rodellar. Była to pierwsza kobieta-wspinacz, z którą dzieliłam ten sam cel wspinaczkowy w sektorze Gran Boveda. Jako dwie zawodniczki byłyśmy dla siebie wzajemną motywacją. Jako wspinacze…


Ola: „Evę Lopez poznałam rok temu w Rodellar. Była to pierwsza kobieta-wspinacz, z którą dzieliłam ten sam cel wspinaczkowy w sektorze Gran Boveda. Jako dwie zawodniczki byłyśmy dla siebie wzajemną motywacją. Jako wspinacze… Jednak w tym roku spotkałyśmy się ponownie w Hiszpanii i w trakcie sezonu motywowałyśmy się nawzajem już nie tylko jako wspinacze, ale jako przyjaciółki. Eva stworzyła dla mnie odpowiednią dietę, co stanowiło dla mnie jeden z najtrudniejszych aspektów we wspinaniu. Dzięki współpracy, którą rozpoczęłam z hiszpańską trenerką, uświadomiłam sobie również jak silna znajomość może istnieć między dwiema wspinającymi się babkami.”
Obok Sebastiana Wutke i Lenki Micicovej, Eva Lopez jest osobą, która bardzo silnie wpłynęła na wspinanie Oli (i od strony psychicznej i fizycznej).

Eva Lopez na 8c
Eva Lopez na On Sumazero 8c
Eva Lopez: „Rozpoczęłam się wspinać w trakcie studiów na akademii wychowania fizycznego i wspinam się aż do teraz. Wykorzystywałam wszystko to czego się nauczyłam, aby doskonalić swoje wspinanie, ,ponieważ moim głównym celem  było i ciągle jest być coraz lepszym wspinaczem. Kilka  lat później pomyślałam , że mogłabym wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę,  aby pomóc innym w doskonaleniu się. Tym samym trenuję wspinaczy od 8 lat aż do teraz. Wykorzystuję swoje doświadczenie i wiedzę na temat sportu , treningu, pedagogiki, psychologii  i wspinania, aby udoskonalać program treningowy i wykluczać pomyłki, znajdując optymalne rozwiązania. W kilku słowach: aby tworzyć lepszych wspinaczy. W 2003 roku zdecydowałam przerwać pracę nauczyciela wychowania fizycznego, aby rozpocząć studia doktoranckie na Universytecie Castilla-La Mancha. W roku 2005 uzyskałam tytuł DEA (przyp. DEA- II z III stopni w drodze do uzyskania pełnego tytułu doktora sportu).  Moje badania porównują dwie różne metody treningu siłowego, które rozwijają siłę i wytrzymałość siłową palców. Aktualnie jestem trenerem wspinania , jak również profesjonalnym wspinaczem i poświęcam cały mój czas na studiowanie nowych artykułów i książek o tematyce treningowej, trenując siebie i innych.”

TRENING OSOBISTY Evy Lopez:

Zaprojektowanie i prowadzenie treningu osobistego, który jest dopasowany do określonego poziomu sportowego danego wspinacza. Dobór celów i analiza czynników zewnętrznych  na podstawie kompletnego wywiadu i obserwacji osoby trenowanej:
Analiza doświadczenia i poprzednich nawyków treningowych
Ustalenie celów i określenie obecnej sytuacji: rozpoznanie silnych i słabych stron; rozpoznanie ograniczeń i pomoc w osiągnięciu wyznaczonych celów

Ola Taistra i Eva Lopez
Ola Taistra i Eva Lopez, fot. S. Wutke
 


Aspekt psychologiczny: koncentracja, wizualizacja, motywacja, złość sportowa oraz dążenie do celu.

Aspekt fizyczny: siła, wytrzymałość, wytrzymałość siłowa
Ocena wspinania/wyznaczenie celu „na sztucznej ścianie” i „w skale” (red-point i on-sight)
Ocena sylwetki: niezrównoważony rozwój sylwetki, wady postawy, ruchomość stawów
Odżywianie: analiza obecnej diety i nawyków żywieniowych, opracowanie nowej diety oraz jej kontrola
Spotkania mające na celu ocenę i ewentualną korektę programu treningowego:
- Odbudowa po kontuzji: badanie lekarskie i ocena, określenie celów, dobór ćwiczeń,, unikanie kontuzji ,    kontrola i ponowna ocena
-Ocena odżywiania/diety
-Ocena sylwetki
-Ocena psychologiczna

Konsultacje online:
- suplementacja
- odżywianie w sporcie
- metodyka treningu
- periodyzacja treningu
- profilaktyka
- trening mentalny

Masterclasses:
Pablo Barbero, Luis Alfonso Felix, Dafnis Fernández, Andrea Cartas, Kevin Habermehl, Eva Elez, Raquel Hernandez, Cesar Ciudad...


Ola Taistra z Alpinus Expedition Team zakończyła swój tegoroczny, 8-miesięczny trip na początki listopada. Do największych sukcesów Oli możemy zaliczyć między innymi najlepsze przejście w polskim kobiecym wspinaniu w 2008 roku, dokonane w rejonie Rodellar, które kwalifikuje się do jednych z najlepszych tegorocznych przejść kobiecych na świecie.
Z wcześniejszych relacji Oli: “w trakcie pobytu w Hiszpanii powtórzyłam kilka trudnych linii z przedziału  8b-8b+ w stylu redpoint. Wyniki, które uzyskałam m.in. w rejonie Rodellar są najlepszymi przejściami sezonie 2008 w polskim kobiecym wspinaniu, a także klasyfikują się do tegorocznych najlepszych na świecie. Dróg o wycenach 8b+ i więcej w roku 2008  poprowadziło jedynie kilka kobiet na świecie. Tym samym te wspinaczki miały dla mnie dużą wartość, głównie dlatego, gdyż zostały pokonane  z „biegu” (tzn. że nie spędziłam na drogach wiele czasu). (...) Niestety, pod koniec mojego pobytu w Rodellarze, leżącym u podnóża Pirenejów, spadł śnieg, a temperatura nie przekraczała 5 stopni Celsjusza w dzień. Mój projekt został zalany wodą  i stał się niedostępny. Z pewnością ten region będzie jedną z moich ambicji kolejnego sezonu.”

OLA TAISTRA z ALPINUS EXPEDITION TEAM  to jedna z najzdolniejszych polskich wspinaczek. Jest studentką Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wspina się od 8 lat. Jej trenerem jest Sebastian Wutke.
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200