Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Ze świata arrow Oli Taistry i Sebastiana Wutke powrót do Francji
Oli Taistry i Sebastiana Wutke powrót do Francji Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Ola Taistra   
05.09.2007.
taistraJak zawsze Francja przywitała nas przepiękną słoneczną pogodą. Zapach lawendy, już nieco mniej uśmiechnięte opadające ku ziemi słoneczniki, niezliczone ilości samotnie stojących nieeksploatowanych połaci skalnych, mocno zaakcentowały powtórny przyjazd w to urocze miejsce.

 

Ceuse
Ceuse, fot. Ola Taistra

Tuż po męczącej podróży (w celu uniknięcia ostrej konfrontacji z Ceuse ) postanowiliśmy z Sebastianem udać się do bardziej przyjaznego Orpierre, gdzie w świeżo udostępnionych sektorach mogłam powspinać się on sightem. Miło zaskoczona jakością wspinania w nowym murze nad miasteczkiem Orpierre sukcesywnie zaliczałam kolejne drogi. Mocno zmotywowana nie mogłam jednak doczekać się kolejnych dni wspinaczkowych , które planowaliśmy spędzić w Ceuse. Niestety spore opady deszczu spowodowały szybki "wycof" z Sygoyer. Postanowiliśmy więc odwiedzić północną ścianę St.Legare, gdzie latem słońce nie stanowiło przeszkód we wspinaniu. Długie, lekko przewieszone, o różnorakim charakterze drogi wydały mi się dużo łatwiejsze od tych z którymi miałam do czynienia w Ceuse. Zdecydowanie okazalej prezentowała się południowa ściana ST.Legare, którą jedynie mogliśmy podziwiać z sąsiedniej strony wąwozu. Palące słońce i panujący ukrop uniemożliwiają wspinania w tamtejszych przewieszeniach w okresie letnim (wyjątkiem są zimne i bardzo pochmurne dni, o czym sami mieliśmy okazję się przekonać).
Smsowe wieści od zaprzyjaźnionych rodaków przebywających w tym czasie w Sygoyer, wskazywały na polepszenie pogody, co znaczyło dla mnie jedno-konfrontację z tym po co wróciłam.

orpierre
Ola Taistra na Ultime blaspheme 7c+ OS, Orpierre
 

„Ceuse”
Pierwsze dni wspinu w Ceuse napałały mnie optymizmem. Bardzo dobrze podziałała na mnie wcześniejsza 2 tygodniowa sesja treningowa w Polsce. Mniej optymistycznie jednak prezentowała się atmosfera pod ścianą! Huśtawka pogodowa (od upałów po opady śniegu) oraz coraz bardziej zatłoczony Ceuse nie stanowiły dotychczas dla mnie odpowiedniego podestu do uporania się z wymagającą linią sektoru Biographie. Szukając innej alternatywy ,dni wspinaczkowe w gigantycznym murze, wciąż na zmianę przeplataliśmy ze wspinaniem w innych rejonach.
Orpierre (do którego często zaglądaliśmy) stanowiło pewnego rodzaju odpoczynek od przeludnionego Ceuse.
Tam udało mi się zapisać na swoje konto kilkanaście wartościowych onsightów do 7c+/8a włącznie (podwyższając tym samym własny poziom w ów stylu).

 

orpierre
Ola Taistra na Ultime blaspheme 7c+ OS, Orpierre

Bardzo chłodne dni wykorzystaliśmy na wizytę w południowej częsci St.Legare. Pomimo pierwszej styczności z tą ścianą i braku wspinaczkowych wskazówek (co, gdzie i czy warte jest uwagi) kierując się jedynie intuicją sukcesywnie wpinaliśmy się z SW do kolejnych łańcuchów zjazdowych. Fantastycznie prezentująca się pomarańczowo-żółciutka skała, z ogromną ilością dróg , głównie o charakterze naciekowym kusiła do szybkiej konfrontacji- bynajmniej nie RP. Teraz już wiem dlaczego ST.Legare kojarzony jest z wytrzymałościowym (od bardzo przewieszonych po kładące się formacje) wspinaniem , a jego wizytówką są "kaloryfery".
Po dwóch wypadach do tego uroczego miejsca dopisałam do swojej listy kilka nowych lini w tym 2x 7c i 7c+ OS.
Tymczasem wracamy do Ceuse- rejonu gdzie nic nie przychodzi łatwo.
Ja mocno uparłam się na "taką jedną tam drogę", a Sebastian (z poważną kontuzją palca) będzie musiał przełknąć ból i uciskać chorego palucha w mini dziurki.
Zobaczymy. Może coś z tego wyjdzie!

 

orpierre
Ola Taistra na La Gibs- 7c/c+ OS, Orpierre

Poprowadzone dotychczas drogi:

OLA (Alpinus Expedition Team, Mammut, Evolv)

Orpierre:
Trop bon la chique 7c+/8a OS
Ultime blaspheme 7c+ OS
La Gib’s 7c/c+ OS
Le meilleur dup ire 7c OS

St.Legare:
Magne ton cul, pas ma-voie 7c+ OS
Oussama-l’air-explosiv 7c OS
? 7c OS

Ceuse:
Unique au monde.com 7c FL
L’attome de savoie 8a RP (2p)

 

SEBASTIAN:

Orpierre:
La Gib’s 7c/c+ OS
Le meilleur dup ire 7c OS

St.Legare:
Fmeuch 7c+ OS
Magne ton cul, pas ma-voie 7c+ OS
Oussama-l’air-explosiv 7c OS
? 7c OS
Du miele entre tos seins 7c OS

 

Więcej zdjęć z naszego wyjazdu w galerii .

 

Pozdrawiam

Ola Taistra (Alpinus Expedition Team, Mammut, Evolv)

sponsorzy 
Komentarze (3)
06-09-2007 11:08
 
Ale Ola masz świetnie, mi wakacje się już skończyły. Pomijając fakt, że nigdy nie załoję takich fajnych dróg jak Ty, to dodatkowo muszę już śmigać do pracy codziennie z teczuszką i makijażem. Zatem baw się za nas wszystkie pracujące i wzdychające za skałkami, wyśmienicie. Niech choć ktoś coś ma z tych wakacji :). Pozdrowienia!
 
Maja
05-09-2007 14:03
 
Niezłe, niezłe, choć mi bardziej spodobało się te: http://www.wspinaczki.pl/galeria-zdjec/1465.html
 
Joska
05-09-2007 13:47
 
pierwsza fota jest po prostu świetna!
 
amebka

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200