Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Ze świata arrow Prawie olimpijskie złoto w Pekinie
Prawie olimpijskie złoto w Pekinie Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Aleksandra Przybysz   
18.06.2008.
ImagePekin to w ostatnim czasie niesamowicie zmieniające się miasto. Zbliżające się Igrzyska Olimpijskie wymusiły wręcz szalone w tempie zmiany. Praktycznie z dnia na dzień powstają nowe budynki i parki. Reformy nie omijają również mieszkańców stolicy Chin. Już w tym momencie praktycznie każdy taksówkarz otwierając drzwi swojej taksówki powita nas słowami „Welcome to Beijing”, a w marketach i na autobusach pojawiają się angielskie napisy.

Wszechobecne w Chinach charkanie i plucie powoli ucieka z  centrum kumulując się na prowincji. Każdego tygodnia w Pekinie odbywają się zawody zapowiadające zbliżające się wydarzenie. Największe z cyklu przedolimpijskich noszą nazwę „Good luck Beijing”, pomniejsze nie zapominają o żadnej z dyscyplin. Wspinaczka również doczekała się swojego czasu i 5 czerwca na ścianie Chińskiego Uniwersytetu Geologicznego w Pekinie odbyły się uniwersyteckie zawody wspinaczkowe.

 

Image
Gen Ben na drodze eliminacyjnej kobiet

Mimo, że zawody swoim zasięgiem objęły cały kraj, to na starcie zgromadziły jedynie przedstawicieli stołecznych szkół wyższych, za to pochodzeniem reprezentujących niemal cały świat – a to za sprawą jednego reprezentanta Anglii, jednego Amerykanina i jednej Polki :). Zmagania odbyły się we wszystkich znanych powszechnie konkurencjach (prowadzenie, na czas i bouldering) na niesamowitym sztucznym obiekcie, którego rozmiary pozwalają na poprowadzenie dróg o długości przekraczającej nawet 30 metrów. Wszystko zorganizowane zostało na świeżym powietrzu, co w Pekinie jest normą dzięki panującemu tu bardzo suchemu klimatowi oraz niewielkim dziennym wahaniom  temperatur.

Finalista na drodze męskiej
Finalista na drodze męskiej
 

Tak jak to również bywa i w naszym kraju, zawody z cyklu uniwersyteckich przyciągają sporą liczbę początkujących zawodników, co niestety zmusiło tutejszych organizatorów do pewnych ułatwień. Systemem „na wędkę” zostały przeprowadzone eliminacje oraz damski finał w prowadzeniu. Niestety, ułatwienia objęły jedynie system, a nie prowadzone drogi. I tak konkurencja „na czas” w której drogi ułożone zostały na wzór mistrzostw Chin dla większości kobiet okazała się za trudna i tylko pięciu  zawodniczkom udało się ukończyć drogę. Konkurencja buldering nie została przewidziana dla kobiet i miała raczej charakter towarzyski, wypełniając lukę czasową miedzy zakończoną konkurencją na czas a rozdaniem nagród.  

Kobiety „z liną”:
1.Mulan (Aleksandra Przybysz)
2.Yin Mingming
3.Gen Ben


Mężczyźni „z liną”:
1.Xiao Min
2.Da Shili
3.Feng Lakong


Kobiety „na czas”:
1.Mulan (Aleksandra Przybysz)
2.Gen Ben
3.Lin Sen


Mężczyźni „na czas”:
1.Feng Lakong
2.Xiao Min
3.Yun Shitou


Bouldering:
1.Xiao Min
2.Da Shili
3.Wang Ma
4.Mulan (Aleksandra Przybysz)

Image
Mulan na drodze finałowej
 
Komentarze (8)
23-06-2008 11:43
 
Niezle niezle, ci to maja pomysly :)
 
25Belkas
22-06-2008 08:14
 
Mieszkając w Chinach każdy obcokrajowiec mający jakieś kontakty z "władzami" zobowiązany jest do nadania sobie chińskiego imienia i nazwiska. Czasami jest z tym dużo zabawy ale ułatwia to wszystkie formalności (głównie Chińczykom). Mulan (drewniana orchidea) to moje oficjalne chińskie imię.
 
ola
20-06-2008 17:59
 
Wlasnie, skad te Mulan?
 
Marcin
20-06-2008 09:10
 
No i chciałam zapytać skąd "Mulan"? To nazwisko czy ksywa? Fajnie brzmi :)
 
lala
20-06-2008 09:09
 
Pewnie studenci po pijaku się wspinali :))) 
PS Bardzo proszę o więcej zdjęć.
 
lala
19-06-2008 19:02
 
Nie uwierzycie, ale na tej ścianie jest tylko 8 dróg wspinaczkowych. Dwie to czasówki a dwie do prowadzenia z liną na których wspinanie zostało zakazane bo to podobno za bardzo niebezpieczne. Zostały 4 drogi  kicha.
 
ola
19-06-2008 16:52
 
Wow! Gratulacje, niezle Ci poszlo Ola
 
Janik
19-06-2008 10:25
 
Niezla scianka , no i gratulacje Ola.
 
Madziak

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200