Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow Relacja z 6 Krakowskiego Festiwalu Górskiego
Relacja z 6 Krakowskiego Festiwalu Górskiego Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Martyna Włodarczyk   
11.12.2008.

kfg 2008W dniach 5-7 grudnia w Krakowie odbył się już po raz szósty Krakowski Festiwal Górski, na którym mogliśmy podziwiać gwiazdy światowego wspinania, z Polski i zagranicy, filmy z najsłynniejszego festiwalu filmów Banff MFF oraz filmy produkcji polskiej biorących udział w Grand Prix KFG.

Jak co roku dużą popularnością cieszyły się targi festiwalowe znane firmy outdoorowe zaprezentowały swoje najnowsze kolekcje oraz imprezy towarzyszące tj. galerie i wystawy zdjęć autorstw znanych polskich fotografików górskich, warsztaty nawigacji GPS, warsztaty fotografii SIGMY oraz ścianka wspinaczkowa. Tegoroczną nowością były warsztaty poświęcone dynamicznie rozwijającym się dziedzinom sportów górskich – skituringowi i freerajdowi.

 

Widownia 6 KFG - było tłoczno. Foto. Michał Rogosz
Widownia 6 KFG - było tłoczno. Foto. Michał Rogosz
 

W tym roku KFG gościł legendę amerykańskiej wspinaczki klasycznej Johna Bachara oraz świetną alpinistkę i najznakomitszą specjalistkę wspinaczki lodowej – Ines Papert. O swoich wyczynach opowiedzieli: Kinga Baranowska, Piotr Morawski, Mateusz Haładaj, Jacek Kudłaty, Sławomir Cyndecki i inni.
Po raz kolejny trzymającymi w napięciu widowiskami były: konkurs skoków do chwytu, oraz uroczystość przyznania Jedynki czyli najbardziej prestiżowej nagrody górskiej w Polsce, za wybitne polskie osiągnięcie alpinistyczne roku 2008.

 

targi
Targi podczas 6 KFG. Foto. Michał Rogosz
 

Pierwszego dnia widownia mogła się zapoznać z filmami Grand Prix KFG 2008, barwnymi prelekcjami Kudłatego o tripie do Australii czy Piotra Morawskiego o wyprawie na Annapurnę i o trawersie na Gasherbrumach. W obu prelekcjach zdjęciai filmy były świetne, tak samo jak wypowiedzi obu prelegentów. Tuż za ścianą można było podziwiać przedsmak tego co miało zdarzyć się następnego dnia, czyli finał skoków do chwytów.
W bloku wieczornym nie mogło zabraknąć filmów z Banff Mountain Film Festival, który łączy ze sobą świetne zdjęcia, montaż oraz oryginalność i pomysł. Tuż po filmach zagościł do nas John Bachar, który swoją skromnością i pozytywnym nastawieniem przekonał pewnie niektórych siedzących na sali, że nigdy nie warto się poddawać i podążać za sercem. Bachar opowiedział widowni o swoich przeżyciach, o free climbingu, o tym, że pomimo wielu lat robi to co kocha i dopóki jest w stanie to robić to będzie to kontynuował.

Nadeszła w końcu finałowa niedziela, na którą czekało wiele osób. Dzień już od południa trzymał w napięciu. Od samego rana były tłumy ludzi korzystających z warsztatów czy ze ścianki lub uczestniczących w wykładach o bezpieczeństwie w górach czy po prostu oglądających kolejną porcję filmów Grand Prix. Już od południa można było śledzić poczynania łojantów w kwalifikacjach skoków do chwytów, a o 14 zaczął się ścisły finał, który oglądało tłum ludzi. Żadną nowością nie było, że w klasyfikacji kobiet, pierwsze miejsce zajęła Edyta Ropek pokonując rywalki i zgarniając 800 zł. Finał mężczyzn był również bardzo emocjonujący. Pierwsze miejsce zajął zeszłoroczny finalista Bartosz Jarosiewicz pokonując swoich rywali na wysokości 2,50m.

 

skoki do chwytów
Konkurs skoków do chwytu. Foto. Michał Rogosz

skoki do chwytów
Konkurs skoków do chwytu. Foto. Michał Rogosz
 

Na pewno długo oczekiwanym występem był występ i pokaz slajdów Ines Papert. Widać było zainteresowanie jej opowieścią. Widownia nieustannie klaskała, a Ines nie potrafiła ukryć zachwytu i radości.

 

Ines Papert
Ines Papert podczas 6 KFG. Foto. Michał Rogosz
 

Tuż po Ines nadszedł długo oczekiwany moment całego festiwalu – rozdanie JEDYNKI. W tym roku do nagrody startowali: Kinga Baranowska, Edyta Ropek, Wojciech Kurz, Artur Magiera, Paweł Wyciślik, Piotr Morawski, Sławomir Cyndecki, Michał Król, Andrzej Sokołowski i Przemek Wójcik. W tym roku Kapituła zdecydowała przyznać JEDYNKĘ Edycie Ropek, mistrzyni Europy i zdobywczyni Pucharu Świata na czas. Edyta była całkowicie zaskoczona i ze łzami w oczach dziękowała za docenienie tego co robi w polskim środowisku górskim i przyznała, że jest to dla niej najważniejsza nagroda.

 

Edyta Ropek z Jedynką
Edyta Ropek odbiera Jedynkę. Foto. Michał Rogosz
 

Zaraz po wręczeniu JEDYNKI rozpoczęło się przyznanie nagród Grand PRIX KFG 2008. Drugie miejsce, za przypomnienie sylwetki Jurka Kukuczki zdobył film „Zerwana lina” Marka Kłosowicza. GRAND PRIX zdobył film Dariusza Załuskiego „ Annapurna na lekko”. Głównym czynnikiem który spowodował wygraną było docenienie poprzez jury fantastycznych zdjęć wykonanych w bardzo trudnych warunkach. Nagrodę publiczności, wysokiej klasy sprzęt fotograficzny marki SIGMA otrzymał Marek Kłosowicz za obraz w filmie „zerwana lina”.

 

kfg 2008 

Poziom tegorocznego festiwalu na pewno jest wyzwaniem dla organizatorów na przyszły rok. Czekamy z niecierpliwością na fascynujące opowieści wspaniałych ludzi świata górskiego, konkursy towarzyszące nam przez cały festiwal jak i na tą atmosferę, którą tak trudno spotkać gdzie indziej.

 
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200