Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow Relacja z 8. KFG
Relacja z 8. KFG Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Dorota Dubicka/KFG   
09.12.2010.

8 KFGNiedzielna gala kończąca 8. Krakowski Festiwal Górski przyniosła trzy długo oczekiwane rozstrzygnięcia. “Jedynka”, główna nagroda I Międzynarodowego Konkursu Filmowego i tytuł najlepszego obrazu w Konkursie Polskiego Filmu Górskiego.

Jedynka trafiła w tym roku do Łukasza Dudka, jednego z naszych najlepszych wspinaczy skałkowych. Doceniono jego dwa tegoroczne przejścia – wytyczenie Made in Poland, anonsowanej przez autora jako VI.8 i tym samym pretendującej do jednej z najtrudniejszych dróg sportowych w Polsce oraz poprowadzenie Ali Hulk 9a RP w Rodellar, która była piątą z kolei “dziewiątką a” w dorobku Dudka.

Łukasz Dudek

Dodajmy jeszcze, kogo Łukasz w wyścigu o „Jedynkę” wyprzedził. Pozostali finaliści to: zespół Marcin Wszołek i Konrad Ociepka – pierwsze polskie przejście End of Silence 8b+ RP (350m), Adama Pustelnika – poprowadzenie legendarnej Action Directe 9a Wolfganga Güllicha, Aleksandrę Dzik - pierwsze polskie wejście kobiece drogą klasyczną na Pik Pobiedy 7439 m i drugi polski tytuł śnieżnej Pantery, Edytę Ropek – mistrzostwo Europy na czas i rekord Europy na dystansie 15 metrów oraz Andrzeja Bargiela – wygrana w Elbrus Race i jednoczesne ustanowienie rekordu czasowego 3:23:27.

Łukasz Dudek

Na gali poznaliśmy również dwie najlepsze produkcje filmowe. W premierowym Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix 8. KFG spośród dziewięciu obrazów (8 zagranicznych, jeden polski) największe wrażenie na jury zrobił świetny obraz Petera Mortimera Alone on the Wall, portretujący Alexa Honnolda. Amerykanin jest we wspinaniu solowym (ale nie tylko) postacią absolutnie fenomenalną. “Prywatnie” nieśmiały, skromny, zagubiony, w roli wspinacza genialny. Trudno uwierzyć, że człowiek jest w stanie przejść bez asekuracji 360-metrową Moonlight Buttress, czy słynną 600-metrową Regular Northwest Face! Alex to robi, i to jakim stylu!

Image

Członkowie jury docenili: “wybitną osobowość głównego bohatera, który nadaje nowe znaczenie słowu “niemożliwe” i przesuwa granicę tego, co można osiągnąć we wspinaczce solowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ta niesamowita historia została opowiedziana w tak prosty, bezpretensjonalny sposób”.

Image

Drugie miejsce w Konkursie Międzynarodowym zajęły ex aequo dwa filmy. Japoński Signatures Nicka Waggonera za “szczególną estetykę i wysmakowanie obrazu oraz przepiękne zdjęcia w ekstremalnych warunkach” oraz polska Deklaracja nieśmiertelności Marcina Koszałki za “uniwersalność przekazu. Marcin Koszałka sięgnął po rzadką w filmie górskim tematykę przemijania i starości. Obraz zrealizowany z dużą starannością, wykraczający poza dotychczasowe standardy festiwali górskich”.

Eliza Kubarska

Grand Prix Konkursu Polskiego Filmu Górskiego trafił w tym roku w ręce Elizy Kubarskiej za film Co się wydarzyło na wyspie Pam, opowiadający historię wytyczania nowej drogi na najwyższym klifie świata na Grenlandii przez autorkę filmu i Davida Kaszlikowskiego (2007 rok). Jury, nie odnosząc się do dokumentalnego waloru filmu, doceniło świetne zdjęcia, niebanalną historię dwojga ludzi oraz próbę odpowiedzi na pytanie czym jest partnerstwo w górach i w życiu.

Image

Drugą nagrodę zdobył Potato Power w reżyserii Wojtka Kozakiewicza. W uzasadnieniu werdyktu czytamy “za bezpretensjonalność formy oraz poczucie humoru, z jakimi przedstawiono ryzykowne ewolucje na slackline”.

Image

Tradycyjnie była jeszcze nagroda publiczności. Tutaj największą ilość głosów zebrał film Marcina Koszałki Deklaracja Nieśmiertelności, będący na poły artystycznym dokumentem/portretem poświęconym Piotrowi Szalonemu Korczakowi, dramacie przemijania i marzeniach o nieśmiertelności.

Agata Wiśniewska

No i wreszcie nagrodzenie najlepszych polskich boulderowców, którzy kilka godzin wcześniej zafundowali nam świetne sportowe widowisko. Tytuł Mistrzów Polski 2010 trafił do Agaty Wiśniewskiej (KW Toruń) i Aleksandra Romanowskiego (KW Warszawa). Natomiast najlepsi w całym cyklu pucharowym byli Kinga Ociepka (KS Korona Kraków) i Tomek Oleksy (MKS Tarnovia).

Piotr Pustelnik

Niedzielną galę poprzedziły wspaniałe prelekcje gwiazd 8.KFG, czyli Adama Ondry, Catherine Destivelle oraz Roberta Jaspera. Z pośród polskich gości wystąpiła m.in. Kinga Baranowska, Adam Pustelnik, Matusz Haładaj, Konrad Ociepka i Marcin Wszołek. Niezapomnianą prelekcję przygotował Piotr Pustelnik, którego 20-letni dorobek himalajski został pięknie uhonorowany przez widzów KFG długimi oklaskami na stojąco.
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200