Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Ze świata arrow Tilly Parkins robi V12
Tilly Parkins robi V12 Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
29.01.2007.

Forced Entry Tilly ParkinsW dniu 2 października 2006 Tilly Parkins przeszła boulder V12 o nazwie Forced Entry w Grampians w australijskiej Victorii, stając się jedną z niewielu kobiet na świecie i pierwszą Australijką, która zrobiła boulder o trudności V12. Przejścia dokonała po 7 dniach prób. Wg Parkins problem sam w sobie jest raczej krótki i wymagał od niej 6 przechwytów (choć znacznie więcej ruchów stopami). Zaraz po tym przejściu Magazyn Climbing przeprowadził z Parkins krótka rozmowę.

 

Czy dużo jest dobrze wspinających się kobiet w Australii?

Tylko niewiele kobiet przeszło bouldery V10, a z tego co wiem, to żadna nie zrobiła V11 lub V12. Forced Entry był początkow wyceniony na V13, ale miał kilka szybkich przejść, w tym fleszem przez Amerykanina Jamesa Litza. Obecnie jest wyceniany na V12, ale ja mam małe doświadczenie (właściwie żadnego!) z tym stopniem, więc z czasem Forced Entry może być zdegradowany do V11.

Co to znaczy być pierwszą Australijką na V12?

To naprawdę ekscytujące. Uśmiech nie znikał mi z twarzy przez wiele dni. Mam nadzieję, że to zachęci więcej dziewczyn do boulderowania i w ogóle wspinania.

Jak zareagowali faceci?

Wszyscy ze środowiska wspinaczkowego odnieśli się pozytywnie. Nie wydaje mi się, żeby mężczyźni myśleli o wspinających się kobietach, że one muszą wspinać się od nich słabiej - to jest jedna z rzeczy, które podobają mi się w tym sporcie.

Jakie znaczenie ma twoje przejście dla innych kobiet?

Dopiero w tym roku zdarzyło mi się wspinać na problemach trudniejszych niż V8! Jeśli zdasz sobie sprawę, że większość problemów jest robionych i wycenianych przez mężczyzn - my kobiety możemy mieć tutaj przewagę. Mamy mniejsze palce, jesteśmy lepiej rozciągnięte, zwykle mniej ważymy. Myślę, że kobiety nie powinny się zniechęcać wyceną. Powinny zobaczyć bulder i spróbować - możesz być pozytywnie zaskoczona efektem.

 

Tilly Parkins na Forced Entry
Tilly Parkins na Forced Entry V12

Tilly Parkins na Forced Entry V12
Tilly Parkins na Forced Entry V12

Tilly Parkins na Forced Entry V12
Tilly Parkins na Forced Entry V12

 
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł

new banners lamoda Image Banner 750 x 200