Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow VII Krakowski Festiwal Górski już na dniach
VII Krakowski Festiwal Górski już na dniach Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Dorota Dubicka   
20.11.2009.

Krakowski Festiwal GórskiVII Krakowski Festiwal Górski to nie tylko zawody, panele tematyczne, targi, konkurs i pokazy filmu górskiego, ale również – a dla niektórych przede wszystkim – niepowtarzalna okazja do spotkania się z największymi postaciami światowego wspinania, m.in. Rafałem Sławińskim, Tommym Caldwellem i Patxi Usobiagą.

Na VII Krakowskim Festiwalu Górskim gościć będziemy już tradycyjnie światową i polską czołówkę himalaistów, wspinaczy wielkościanowych i sportowych. W sobotę 5 grudnia na festiwalowej scenie zaprezentują się Bask Patxi Usobiaga (poprowadzi również warsztaty w niedzielę, 6 grudnia) i Amerykanin Tommy Caldwell.

Usobiaga to jeden z najlepszych wspinaczy sportowych na świecie – mistrz światowego onsajtu. Do niego należy  absolutnie topowe przejście OS na drodze Bizi Euskaraz o trudnościach 8c+. Na koncie ma m.in. dwie wygrane w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (2006 i 2007), jest również aktualnym Mistrzem Świata z Xining w konkurencji
prowadzenie.

Po Basku wystąpi Tommy Caldwell, jeden z najbardziej wszechstronnych wspinaczy amerykańskich. Autor ekstremalnych dróg sportowych w Stanach – m.in. pierwsze przejścia legendarnych Kryptonite 5.14c/d (9a) i Flex Luthor 5.15a (9a+) i, przede wszystkim, pierwsza postać sceny El Capitana – autor przełomowych i pierwszych klasycznych wspinaczek na 1000-metrowej ścianie El Capitana.

W niedzielę 6 grudnia na Festiwalu swój wieczór będzie miał polski wspinacz od lat mieszkający w Kanadzie Rafał Sławiński. Sławiński należy do najlepszych wspinaczy mikstowych i lodowych w Ameryce. W swoim dorobku ma najwyższej klasy przejścia w Kanadyjskich Górach Skalistych, w górach Alaski i w Himalajach.

Na czele polskiej obsady gości 7. KFG stanie nasza czołowa himalaistka Kinga Baranowska. W festiwalową sobotę opowie o swoich dokonaniach w górach najwyższych (6 szczytów ośmiotysięcznych na koncie), w tym o tegorocznym wejściu na trzeci szczyt świata – Kangchenjungę (8586 m).

Piotr Morawski to postać, która nieodłącznie była związana z krakowskim festiwalem. Niestety dramatyczne wydarzenia na Dhaulagiri spowodowały, że odszedł od nas jeden z najwybitniejszych himalaistów naszych czasów. O ostatniej wspinaczce Piotra oraz o swojej osobistej podróży do Nepalu opowie w piątkowy wieczór Olga Morawska.

Na Festiwalu zobaczymy także czołówkę naszych wspinaczy sportowych i wysokogórskich: Mateusza Haładaja i Łukasza Dudka, którzy jako jedyni polscy wspinacze mają na swoim koncie drogi o trudności 9a oraz Marcina Gąsienicę-Kotelnickiego, autora pierwszego, klasycznego przejścia drogi Proszę się wspinać X-/X na Kościelcu (w zespole z Dariuszem Kałużą).

Na festiwalu wystąpi również Adam Pustelnik, który poprowadził w tym roku jedną z najsłynniejszych dróg wielowyciągowych na świecie – Silbergeier 8b, 200 m w Rätikonie. Spotkamy się także z Marcinem Michałkiem, Wojciechem Kozubem i Krzysztofem Starkiem – autorami pierwszego przejścia północnej ściany Ombigaichen 6573 m, znajdującego się w otoczeniu doliny Nare oraz Wojciechem Ryczerem – współautorem nowych dróg na Piku Granitisa 5370 m i Piku Plaza 4912 m w rejonie Western Kokshaal-Too w Kirgizji.

 

Organizatorzy Festiwalu:
TKN Wagabunda, Wspinanie.pl , Góry, Ravenoutdoor

Partnerzy Festiwalu:
Społeczna Agencja PR, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Wysokogórski Kraków

Patroni Honorowi Festiwalu:
Polski Związek Alpinizmu, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki

Patroni Medialni Festiwalu:
Radio ESKA, Interia.pl, PKP Przewozy Regionalne, NATIONAL GEOGRAPHIC Traveler, TVP Kraków, Miesięcznik MANKO, Magazyn Górski, Magazyn Podróżników Globtroter, NPM Magazyn Turystyki Górskiej, Góry

Patroni Wspierający Festiwalu:

MM Kraków, Miasto Kobiet, climb.pl, Filmtrack.pl, Dlastudenta.pl, Na Ratunek, espronet.com, wspinaczki.pl, KULTURAtka.pl, redPoint.pl, stopklatka.pl, Radiofonia, Kurier UEK, Modny Kraków

 
Komentarze (2)
13-12-2009 08:29
 
Impreza i udana i nie... Goście znamienici, ale organizacja czasem szwankowała. Np. wykład Patxiego :) Żeby nie sprawdzić czy sprzęt działa przed pokazem... :) 
Generalnie jednak jestem szczęśliwy, że mogłem uczestniczyć w takim wydarzeniu :)
 
misehiru
06-12-2009 12:17
 
Impreza bardzo udana a szczególnie prezentacja Kingi Baranowskiej :) Za rok też przybędę:)
 
gocha_mucha

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200