Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Artykuły arrow Pozostałe arrow Wanda Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: na podstawie Wikipedia oraz 'Góry i Alpinizm'   
13.05.2009.

Wanda Rutkiewicz13 maja- popularna wspinaczka młodego pokolenia Kinga Baranowska jest w trakcie wyprawy na Kanczedzongę. 13 maja okazał się pechowy dla Wandy Rutkiewicz, jedna z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu. Dzisiaj przypada 17 rocznica śmierci Wandy Rutkiewcz. Przybliżamy jej sylwetkę, bo warto.

Wanda Rutkiewicz, z domu Błaszkiewicz, urodziła się 4 lutego 1943 roku w niewielkiej miejscowości Płungiany - obecnie teren Litwy. Po II wojnie światowej przeprowadziła się wraz z rodzicami do Łańcuta,a następnie do Wrocławia. Studia ukończone na Politechnice Wrocławskiej dały jej w roku 1965 tytuł magistra inżyniera elektroniki. Rozpoczęła pracę w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych, ale po kilku latach przeniosła się do Warszawy, gdzie pracowała w Instytucie Maszyn Matematycznych.

Nie od razu jej zainteresowania ukierunkowały się w stronę gór. Ze sportem związana była od najmłodszych lat, ale jej ukochaną dyscypliną stała się siatkówka. Grała w I-ligowej drużynie, a nawet miała zostać zawodniczką reprezentacji Polski. Poza tym biegała, pchała kulą, skakała wzwyż i rzucała dyskiem i oszczepem. Jej pierwsze kontakty ze wspinaczką zaczęły się w Sokolikach. Była wtedy członkiem wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego. W 1962 roku ukończyła kurs taternicki i od tej pory rozpoczęła się jej przygoda z Tatrami, no i konsekwentnie z górami coraz wyższymi.

 

Wanda Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz

W Tatrach przeszła wiele trudnych dróg, między innym Wariant "R" na Mnichu, czy direttissimę północnej ściany Kieżmarskiego Szczytu. Wielkim wydarzeniem był dla niej pierwszy wyjazd w Alpy. Było to w roku 1964 i od razu zakończył się kilkoma znaczącymi wspinaczkami. W 1967 roku pokonała wschodnią ścianę Augille du Grépon (3482 m), a w kilka lat później dołożyła do swych osiągnięć kolejne trudne wspinaczki w Alpach - drugie kobiece wejście na Eiger (1973) i pierwsze kobiece przejście zimą północnego filaru Matternhornu (1978).

W 1968 roku wzięła udział w wyprawie w góry Norwegii, gdzie w zespole kobiecym dokonała pierwszego kobiecego wejścia filarem wschodnim na Trollryggen. Jednak największe osiągnięcia przyniosły jej wyprawy w góry najwyższe. Pierwsze wyjazdy to Pamir w roku 1970 i wejście na Pik Lenina (7134 m), Hindukusz w dwa lata później z wejściem na Noszak (7482 m) i wreszcie Karakorum w 1975 roku - weszła wtedy na Gasherbrum III (7952 m), co było polskim kobiecym rekordem wysokości. W 1978 roku wzięła udział w zachodnioniemieckiej wyprawie na Everest. Jej wejście (16 października) było trzecim kobiecym wejściem na najwyższą górę świata i jednocześnie pierwszym polskim i europejskim. Tego samego dnia papieżem został Polak Karol Wojtyła. W czasie spotkania z Wandą Rutkiewicz powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko".

 

Wanda Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz

Kolejny ośmiotysięcznik musiał czekać na polską himalaistkę niemal siedem pełnych lat. 15 lipca 1985 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Lhotse (8501 m) i od tej pory rozpoczęła się jej "karawana do marzeń".

Poniżej wykaz przejśc Wandy Rutkiewicz:

Alpy

 • 1964-65 – wspinaczka w Alpach Zillertalskich: północno-zachodnia flanka Olperera, północna ściana Hochfernerspitze,
 • 1967 – pierwsze przejście kobiece wschodniej ściany Aiguille du Grépon (3482 m) z Haliną Krüger-Syrokomską,
 • 19-22 sierpnia 1973 – północny filar Eigeru w zespole kobiecym z Danutą Gellner-Wach i Stefanią Egierszdorff,
 • 1978 – pierwsze przejście północnej ściany Matterhornu zimą w zespole kobiecym z Anną Czerwińską, Ireną Kęsą i Krystyną Palmowską.

Himalaje i Karakorum 

 • 1975 – kierowniczka i organizatorka kobiecej wyprawy na Gaszerbrumy; 11 sierpnia – zdobycie dziewiczego Gaszerbruma III (7946 m) wspólnie z Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim. Jest to rekord wysokości pierwszego wejścia z udziałem kobiet; 12 sierpnia – zespół kobiecy osiągnął Gaszerbrum II,
 • 16 października 1978 – Mount Everest jako pierwszy Polak i Europejka, trzecia kobieta na szczycie świata, Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest
 • 15 lipca 1985 – Nanga Parbat, wraz z Krystyną Palmowską i Anną Czerwińską, ścianą Diamir (pierwsze wejście czysto kobiece),
 • 23 czerwca 1986 – K2 (jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak),
 • 18 września 1987 – Sziszapangma z Ryszardem Wareckim,
 • 12 lipca 1989 – Gaszerbrum II,
 • 16 lipca 1990 – Gaszerbrum I z Ewą Pankiewicz,
 • 26 września 1991 – Czo Oju samotnie,
 • 22 października 1991 – Annapurna południową ścianą, samotnie.

 

Wanda Rutkiewicz na Evereście
Wanda Rutkiewicz na Evereście

Niewątpliwie Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych himalaistek świata. Swoje zmagania i przemyślenia drukowała na łamach czasopism zajmujących się tematyką alpinistyczną, tak w kraju jak i za granicą. Była współautorką lub autorką kilku książek, w tym "Zdobycie Gasherbrumów", "Na jednej linie", "Karawana do marzeń", czy "Wszystko o Wandzie Rutkiewicz" i "Wiecej o Wandzie Rutkiewicz".

Zaginęła 13 maja 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę. Wraz z Carlosem Carsolio 12 maja o wpół do czwartej wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po dwunastogodzinnej wspinaczce w głębokim śniegu Carsolio stanął na wierzchołku. Schodząc, napotkał Wandę na wysokości ponad 8200 metrów. Mimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc i kontynuować wejście następnego dnia. Jej ciała nie odnaleziono. W 1994 jako jedna z trzech pierwszych osób została odznaczona (pośmiertnie) Medalem im. Króla Alberta I, przyznawanym za wyjątkowe zasługi górskie przez King Albert Memorial Foundation.
Skomentuj pierwsza/y

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200