Logowanie

Wyszukiwanie


Strona główna arrow Aktualności arrow Z Polski arrow Wyprawa SOSBUN 2011
Wyprawa SOSBUN 2011 Drukuj Email Wykop! Facebook Blip wiecej
Autor: Danuta Wach   
22.08.2011.

Sosbun 2011Już za 8 dni, 28 sierpnia 2011 wyrusza w Karakorum kobieca wyprawa SOSBUN 2011. W wyprawie bierze udział 8 kobiet. Celem alpinistycznej wyprawy są sześciotysięczne szczyty w rejonie lodowca Sosbun. Jest to dzika, wysoko położona dolina (baza powyżej 4000 m n.p.m), znajdująca się w bocznej odnodze drogi prowadzącej na lodowiec Baltoro.

Kobieca wyprawa ma charakter unifikacyjny. Jednym z jej celów jest wypracowanie dobrego współdziałania dużego zespołu kobiecego w górach najwyższych. Uczestniczki zamierzają wejść na  sześciotysięczne szczyty w mało dotąd eksplorowanej dolinie Sosbun w Karakorum Centralnym. Jedyna polska wyprawa jaka działała w tym rejonie, to wyprawa  Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego z 1986roku.

Po zakończeniu działalności sportowej w dolinie Sosbun  uczestniczki wyprawy przejdą lodowcem Baltoro pod K2 i na symbolicznym cmentarzu- Kopcu Gilkeya - umieszczą pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Tadka Piotrowskiego, tragicznie zmarłego w 1986 roku, po pokonaniu południowej ściany K2 w stylu alpejskim.

Przejście uczestniczek wyprawy z  doliny Sosbun  przez Baltono pod K2 w okresie jesiennym (ostatnie dni września) będzie doskonałym rekonesansem pozwalającym zobaczyć jakie mogą być warunki w Karakorum w okresie przedzimowymi i pozwolą zorientować się jak poradzi sobie z nimi wyprawa czysto kobieca.

Wyprawa Sosbun 2011 oraz zaplanowa na wiosnę 2012 roku wyprawa  na szczyt ośmiotysięczny Cho Oyu są wspólnym przedsięwzięciem  i stanowią pierwszy etap realizacji planu rozwoju kobiecego himalaizmu.

Uczestniczki wyprawy:
Kierownik wyprawy - Danuta Wach - Jurajski Klub Wysokogórski, członek Zarządu PZA,
Kadra PZA:
Paulina Janczar - KW Warszawa,
Joanna Nowosadzka - KW Warszawa,
Danuta Przybylska - KW Warszawa,
Bernadeta Szczepańska - KW Szczecin
Pozostałe uczestniczki:
Irena Kladzińska-Wituska, Anna Kladzińska - Jurajski Klub Wysokogórski
oraz
Danuta Piotrowska - fotograf, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Sosbun 2011
Komentarze (2)
13-09-2011 20:33
 
o rany! znowu na siłę wskrzeszanie Polskiego Himalaizmu?...żenada!... może najpierw popracujmy nad dobrymi zespołami na poziomie tatrzańskim i alpejskim?Jak narazie to nigdzie ani widu ani słychu o dobrych kobiecych przejściach,powtórzeniach pieknych tródnych dróg takich o których miło przeczytac w "Gorach" w podsumowaniu sezonu...przykro mówić ale taka jest prawda ,że z pustego nawet przysłowiowy Salomon nie naleje.
 
maracana
13-09-2011 20:19
 
o rany! znowu na siłę wskrzeszanie Polskiego Himalaizmu?...żenada
 
maracana

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Prosimy zaloguj się lub zarejestruj.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

new banners lamoda Image Banner 750 x 200