Jak się przygotować do wakacji w górach?

Górskie wędrówki znowu są w modzie. Powoli zaczęliśmy rezygnować z ciągłego spędzania wakacji nad polskim morzem i jednocześnie nauczyliśmy się dostrzegać piękno innych części naszego kraju. Górskie szlaki turystyczne są natomiast na tyle zróżnicowane, że praktycznie nie ma takiej możliwości, aby przejść przez nie wszystkie w ciągu jednego życia. Jak się jednak przygotować do podobnych wypraw? No i czy wakacje w górach rzeczywiście wymagają jakiegokolwiek przygotowania?

Na pewno tak. Teoretycznie każdy z nas potrafi chodzić i dlatego też teoretycznie każdy z nas powinien dać sobie radę ze spacerowaniem po szlakach turystycznych. W górach wszystko jest jednak inne. Chcąc zdobyć nawet niższy szczyt, będziemy musieli pogodzić się z wielogodzinną wędrówką i to nie po idealnie płaskiej i równej nawierzchni, a po stromych drogach wypełnionych różnymi dziwnymi przejściami czy przeszkodami. Nawet schorzenie bywa ciężkie. Próbując ustabilizować całe ciało i uchronić się przed ewentualnym upadkiem, podświadomie zaczynamy spinać mięśnie ud, łydek i pośladków, co na następny dzień staje się już odczuwalne, gdy dochodzi do wystąpienia zakwasów. Aby więc wakacje w górach nie okazały się dla nas rozczarowaniem i abyśmy poradzili sobie bez trudu z codziennymi wspinaczkami, przygotujmy się do swoich wczasów i jeszcze przed wyjazdem spróbujmy popracować nad swoją siłą i kondycją. Najlepiej zrobimy to na siłowni. Nie musimy zresztą ćwiczyć dużo, by wzmocnić swoje ciało. Ograniczmy się do wykonywania dwóch lub trzech treningów w tygodniu składających się z ćwiczeń pobudzających wszystkie mięśnie. Podczas wolnych dni i weekendów możemy natomiast odwiedzać okoliczne szczyty. Zdobywanie nawet tych niższych pozwoli nam przyzwyczaić się do wspinaczki i trekkingu.

Wakacje w górach nie są jednak żadnym wyścigiem czy zawodami. My mamy sprawdzać swoje możliwości, nie porównując się do innych. Nie przejmujmy się więc tym, jeżeli na jakiś szczyt wejdziemy wolniej od innych. Nie ma to naprawdę żadnego znaczenia.