Bieszczady – najciekawsze informacje

Bieszczady to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych polskich gór. Internauci chętnie żartują z tej części rodzimego kraju, utożsamiając wyjazd w okolice Bieszczad z ucieczką od przytłaczającej cywilizacji.

Stąd właśnie wzięło się popularne hasło: „rzuć wszystko i wyjedź Bieszczady”. Niewielu jednak wie, jakie tak naprawdę tajemnice skrywa zaciszne pasmo gór.

Żubry, czyli symbol nie tylko Puszczy Białowieskiej 

Choć myśląc o występowaniu tego dumnego zwierzęcia, jako pierwsza przychodzi nam do głowy Puszcza Białowieska, również Bieszczady mogą poszczycić się znaczącą populacją żubrów. To właśnie w tym paśmie górskim żyje druga najliczniejsza grupa żubrów na świecie.

Warto jednak wspomnieć, że prawdopodobnie nie jest to naturalne miejsca występowania tych zwierząt. Przyjmuje się, że żubry zostały do Bieszczad sprowadzone, ponieważ uznano, że jest to idealny teren na ratowanie gatunku.

Bieszczady idealnym miejscem do obserwacji nieba

W dzisiejszych czasach obserwacja gwiazd gołym okiem jest znacząco utrudniona. Oprócz miejskich zabudowań ograniczających pole widzenia, problem dla ludzkiego zmysłu stanowić może sztuczne oświetlenie. Dlatego jeśli choć raz w życiu, chcemy doświadczyć piękna otaczającego nas wszechświata w pełniejszym wymiarze, warto rozważyć wyjazd w Bieszczady.

W ramach projektu utworzenia Parku Gwiezdnego Nieba, powstał gigantyczny teren, wolny od zbędnych źródeł sztucznego światła. Tym samym, Bieszczady dołączyły do zaledwie kilku miejsc w Europie, w których możliwe jest prowadzenie dokładnych obserwacji astronomicznych.

Wetlina – miasto z historią

Wetlina jest obecnie jedną z miejscowości w Bieszczadach, do których najchętniej wybierają się turyści. Wędrowcy doceniają urokliwe krajobrazy, a także klimatyczne gospody i pensjonaty. Wyruszający na szlak rzadko zdają sobie jednak sprawę, jak Wetlina została doświadczona przez historię.

W wyniku walk Ludowego Wojska Polskiego z Ukraińską Powstańczą Armią, wieś została całkowicie wysiedlona. Dopiero na przełomie lat 50/60 XX w. podjęto się jej ponownego zasiedlania. Do pierwszych osadników należeli Bernardyni oraz pracownicy leśni. Co ciekawe, dom zakonny Bernardynów nadal znajduje się w Wetlinie. Ulokowany został w tym samym miejscu, co dawna cerkiew grekokatolicka, wysadzona w powietrze przez Wojska Ochrony Pogranicza.

Podsumowanie artykułu o Bieszczadach

Podsumowując, nie ulega wątpliwości, że Bieszczady to miejsce, w którym doskonale odnajdzie się wielu turystów. Zadowoleni z takiego wyjazdu powinni być nie tylko pasjonaci przyrody i górskich wędrówek, ale i miłośnicy historii, smakosze kuchni regionalnych, czy astronomiczni amatorzy. Bieszczady choć nie zawsze doceniane, z pewnością mają jeszcze wiele tajemnic do odkrycia.

Więcej artykułów o Bieszczadach i nie tylko przeczytasz w portalu: www.wetlina24.pl.