Ziemia Kłodzka w pigułce: co warto tutaj zobaczyć?

Ziemia Kłodzka może oczarować nas swym pięknem, przyrodniczym bogactwem oraz cennymi zabytkami. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej części kraju? Na jakie atrakcje w rejonie Kłodzka warto zwrócić szczególną uwagę?

Ziemia Kłodzka, czyli?

Ziemia Kłodzka to obszar dość szeroki. W jej skład wchodzi Kotlina Kłodzka oraz te pasma górskie, które ją otaczają. Są to przede wszystkim Góry Złote oraz Bardzkie, Góry Sowie, Stołowe, Bystrzyckie i Orlickie. Do Ziemi Kłodzkiej zalicza się też Góry Bialskie oraz potężny Masyw Śnieżnika. Do najważniejszych ośrodków miejskich w tej części kraju zaliczają się Kłodzko oraz Bystrzyca Kłodzka, nie są to jednak jedyne miejscowości, którym w czasie wycieczki po Ziemi Kłodzkiej warto poświęcić swój czas.

Przyroda Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka zachwyca swą budową geologiczną oraz przyrodniczymi skarbami, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi. Ta część kraju może się pochwalić ciekawą szatą roślinną, a dla miłośników botaniki rejon Kłodzka jest miejscem wyjątkowo atrakcyjnym. Dlaczego? Bo można się tu spotkać z wieloma rzadkimi stanowiskami, np. z ciepłolubnymi buczynami storczykowymi, murawami kserotermicznymi oraz torfowiskami wysokimi. W czasie przyrodniczej wycieczki po Ziemi Kłodzkiej spotkać można się też z licznymi endemitami, które na każdym turyście zakochanym w naturze mogą zrobić ogromne wrażenie. Do najciekawszych reliktów, z jakimi można się tu spotkać, zaliczają się: dębik ośmiopłatkowy, skalnica zwodnicza oraz brzoza karłowata. Ziemia Kłodzka znana jest też z cennych gatunków storczyków oraz tak unikalnych już traw, jak owsica spłaszczona, występująca już tylko w Masywie Śnieżnika.
Ciekawostek nie brak też w świecie zwierząt. W bogatym świecie bezkręgowców na wyróżnienie zasługują takie endemity, jak planktonowe wrotki czy ślimak świdrzyk dwufałdkowy. Ziemia Kłodzka jest też obszarem atrakcyjnym dla wielu gatunków nietoperzy oraz tak ciekawych ptaków, jak: puchacz, sóweczka czy bocian czarny. Salamandry plamiste, traszki górskie – oto kolejne gatunki zwierząt, z jakimi można się spotkać na terenie Ziemi Kłodzkiej. A co z atrakcjami o charakterze krajoznawczym?

Ziemia Kłodzka dla miłośników historii i zabytków

Ziemia Kłodzka to liczne atrakcje i cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. W czasie wycieczki po tej części kraju koniecznie trzeba zatrzymać się w Kłodzku – pięknym mieście, znanym z potężnej twierdzy, gotyckiego mostu oraz ciekawej trasy podziemnej. Dla miłośników sztuki sakralnej nie lada gratką będzie wizyta w Wambierzycach, znanych z potężnej świątyni oraz drogi krzyżowej. Kameralną atmosferą oraz pięknymi widokami może się pochwalić Kudowa-Zdrój – znane uzdrowisko, którego wielkim walorem są lecznicze wody oraz gęsta sieć szlaków pieszych, dzięki którym można urządzać stąd ciekawe wycieczki w Góry Stołowe. Innym kurortem, w którym turyści bardzo chętnie spędzają czas, są Duszniki – miasto świetnie znane z tak cennego zabytku, jakim jest wiekowy młyn służący obecnie jako Muzeum Papiernictwa. Złoty Stok ze swa kopalnią złota i malowniczą starówką jest kolejnym punktem, któremu w czasie wycieczki po Ziemi Kłodzkiej warto się uważniej przyjrzeć.

Ziemia Kłodzka to niezwykłe atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. W tej części kraju każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, dzięki czemu spędzi tutaj wolny czas w przyjemny i pożyteczny zarazem sposób.