Słowacja – główne atrakcje turystyczne, a więc góry

Podróże zawsze kształcą – niezależnie od tego, czy jest to wypad na drugi koniec świata, czy turystyczna wycieczka do niedalekich miejsc. A kraje Europy Środkowej wbrew pozorom mają w tym obszarze wiele do zaoferowania. Przykładem niech będzie Słowacja – małe, bardzo górzyste państewko, graniczące z Polską od południa.

Góry w Słowacji

To właśnie góry są największym turystycznym atutem Słowacji. Turyści wysokogórscy powszechnie cenią sobie słowackie Tatry Wysokie za spokój i znacznie niższy niż w Polsce stopień skomercjalizowania. Zarówno po słowackiej, jak i po polskiej stronie, warto odwiedzić Tatry również latem. Jeśli chodzi o mniejsze skomercjalizowanie Tatr w Słowacji, to wiąże się to jednak z mniejszą ilością szlaków turystycznych, dlatego Tatry Słowackie mają opinię gór przede wszystkim dla profesjonalistów. Poza Tatrami Wysokimi na Słowacji warto odwiedzić Tatry Zachodnie, Bielskie, Rohacze czy Małą Fatrę, a także niezwykły obszar zwany Słowackim Rajem.

Nie tylko góry – piękne zabytki kultury

Ale góry to nie wszystko – Słowacy dumni są również ze swoich zabytków kultury, a w szczególności zamków obronnych. Niezwykłą atrakcją turystyczną stanowią bowiem zamki Orawski i Spiski oraz Trenczyn. Osobną kategorię stanowi Bratysława, stolica Słowacji, z dużym zamkiem i interesującą starówką. Pod Bratysławą warto odwiedzić również Devin – miasteczko z imponującymi ruinami zamku. Ciekawe są także słowackie zabytki religijne. Tu na pierwszy plan wysuwają się sanktuaria w Lewoczy i Nitrze, stanowiące od wielu wieków ważne punkty pielgrzymkowe w tej części Europy. Prawdziwą gratkę na Słowacji znajdą również miłośnicy sztuki, a zwłaszcza współczesnej. Mowa oczywiście o muzeum Andy’ego Warhola w jego mieście rodzinnym Medzilaborce.