Książ i jego skarby

Zamek-Książ

Potężny zamek oraz jego malownicze otoczenie – oto czynniki, dzięki którym Książ jest miejscem tak chętnie odwiedzanym przez wycieczki z całego kraju. To jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych na terenie Dolnego Śląska, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?

Zamek Książ – potężna rezydencja i jej dzieje

Zamek Książ to wyjątkowa atrakcja, która w rejon Wałbrzycha przyciąga turystów z całej Polski. Pierwotnie gotycki, rozbudowywany aż do XX stulecia zamek, to jeden z ciekawszych przykładów stylu eklektycznego na ziemiach polskich. To również jeden z największych zamków w Polsce, którego wielkim walorem są piękne wnętrza, piękne ogrody oraz podziemia, z którymi wiąże się wiele wojennych tajemnic.

Skała Olbrzyma – dla miłośników pięknych widoków

Zwiedzanie zamku Książ to tylko jedna z atrakcji, jakie czekają w tej części Wałbrzycha na turystów. Wielu niezapomnianych wrażeń może dostarczyć również wizyta na Skale Olbrzyma – wspaniałym punkcie widokowym, z którego można podziwiać książańską twierdzę w całej okazałości. Tu, nad głębokim wąwozem Pełcznicy, każdy może się nacieszyć wyjątkową scenerią oraz pięknym otoczeniem. Ciekawa atrakcja czeka też po drugiej stronie wąwozu. Są nią sztuczne ruiny zamku, znanego jako Stary Książ.

Z wizytą w palmiarni

Wizytę na zamku Książ warto połączyć ze zwiedzaniem palmiarni w pobliskim Lubiechowie. Została ona założona przez Hochbergów w początkach XX wieku. Do dziś jest to jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce, a zgromadzona tu kolekcja roślin może oczarować każdego. Nie brak tu egzotycznych kaktusów, nie brak też tropikalnych bananowców. Wielką atrakcją jest też to, iż ściany palmiarni wyłożono tufem, sprowadzonym z wulkanu Etna.

Przepiękne tereny i zabytki znajdziesz także w Płocku. Zobacz, co możesz zwiedzić podczas wycieczki do Płocka.

Stado Ogierów

W czasie wycieczki po tej części Wałbrzycha, warto odwiedzić też dawne stajnie zamkowe. Dziś są one znane pod nazwą Stado Ogierów Skarbu Państwa. Tutejsza hodowla cieszy się wielkim powodzeniem, a zabytkowa ujeżdżalnia uchodzi za jedną z najpiękniejszych w całej Europie.

Książ i otaczający go Książański Park Krajobrazowy to wyjątkowy skrawek Polski, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Tu można nacieszyć się i pięknymi zabytkami, i skarbami przyrody, a spacer po pięknym parku każdemu z nas sprawi wiele radości.