Polskie pałace: Czyżów Szlachecki

palac-czyzow

Niewielki Czyżów Szlachecki, leżący z pobliżu popularnego Sandomierza, może się pochwalić niezwykle ciekawym zabytkiem. Jest nim barokowy pałac – ciekawy zabytek dawnej architektury, któremu w czasie krajoznawczej wycieczki po tej części województwa świętokrzyskiego z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Jakie czynniki sprawiają, że turyści tak chętnie poświęcają swój czas tej rezydencji?

Pałac w Czyżowie Szlacheckim przyciąga zarówno swą historią, jak i malowniczym otoczeniem. Bliskość rezerwatu przyrody, na terenie którego już w V wieku istnieć miał ośrodek kultu pogańskiego, tworzy tu wyjątkową atmosferę, z kolei piękna architektura i ciekawe detale architektoniczne sprawiają, że miłośnicy historii sztuki mogą tu spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób. Pałac ten powstał w latach 20-tych XVIII wieku. Zbudowany przez marszałka i senatora Rzeczpospolitej Jana Aleksandra Zaklikę Czyżowskiego herbu Topór w miejscu średniowiecznego zamku, zniszczonego w trakcie potopu szwedzkiego, do dziś pięknie się prezentuje.

Rezydencja ta służy obecnie jako hotel, jednak turyści wciąż mogą podziwiać okazałą sylwetkę pałacu oraz takie detale architektoniczne, jak późnobarokowy portal ozdobiony kartuszem z herbem Topór. Warto tu również zwrócić uwagę na rzeźby Marsa oraz Tatara i Kozaka. W pałacowych wnętrzach gościło do tej pory wielu znanych Polaków. Jednym z nich był Karol Frycz – artysta, którego pracą można cieszyć się m. in. podczas zwiedzania kościoła św. Jakuba w Sandomierzu. Innymi znanymi gośćmi rezydencji w Czyżowie Szlacheckim byli pisarze: Władysław Reymont oraz Witold Gombrowicz, a także przedstawiciele świata polityki: Stanisław Wojciechowski oraz Ignacy Mościcki, który gościł u ówczesnych właścicieli, państwa Targowskich, we wrześniu 1929 roku.

Wstąp także na https://www.odkrywca.com.pl, żeby poznać więcej zachwycających zabytków.

W pobliżu pałacu czeka z kolei nie lada gratka dla turystów – przyrodników. To rezerwat Zielonka, na terenie którego chronione są przede wszystkim lasy dębowe i lipowe. Zachwyca tu również malownicza dolina Czyżówki oraz liczne wąwozy. W czasie spaceru po tym rezerwacie warto też pamiętać o ośrodku kultu pogańskiego, który miał tu istnieć w okresie wczesnego średniowiecza, oraz o powstańcach, którzy w 1863 roku ukrywali się rejonie Czyżowa Szlacheckiego.