Zamek Czocha w Leśnej

zamek-czocha

Dolny Śląsk to kraina wyjątkowa, na terenie której nudzić się nie można. To warto zobaczyć w czasie historycznej wycieczki po tym regionie? Z pewnością średniowieczne zamki, które zachwycają swym wyglądem, pięknymi wnętrzami oraz licznymi tajemnicami. Jednym z tych obiektów, dzięki którym Dolny Śląsk stał się atrakcyjnym obszarem dla miłośników wojennych tajemnic, jest zamek Czocha w Leśnej. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Jakie czynniki sprawiły, że stał się on tak ważną atrakcja turystyczną?

Zamek Czocha w Leśnej, dumnie wznoszący się nad doliną Kwisy, jest cennym zabytkiem dawnej architektury, który może się pochwalić średniowiecznym rodowodem. Inicjatorem budowy tego zamku był król Czech, Wacław II. Początkowo była to typowa, XIII-wieczna budowla obronna. Zamek powstał na terenie dzisiejszej miejscowości Leśna, na szczycie wzgórza, z którego roztaczał się doskonały widok na okolicę. W XVI wieku zamek Czocha został przebudowany w stylu renesansowym, był też remontowany w XVIII i XIX wieku.

W początkach XX wieku panem tego zamku stał się bogaty przemysłowiec Ernest Gütschow. Z jego woli zamek został zmodernizowany, stając się jedną z najważniejszych i najpiękniejszych rezydencji na terenie Dolnego Śląska. W okresie II wojny światowej zamek zajęli Niemcy, a to, co działo się w tym okresie w murach rezydencji, wciąż pozostaje wielką tajemnicą. Po II wojnie zamek spełniał różne role. Był m. in. ośrodkiem wypoczynkowym dla najważniejszych urzędników Polski Ludowej, był też często wykorzystywany jako plan filmowy. Powstawały tu m. in. takie produkcje, jak słynna komedia „Gdzie jest generał” oraz serial „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Dziś zamek Czocha jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Jeleniej Góry, a jego wnętrza kuszą pięknym wyposażeniem. Zamek można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika, poznając jego legendy i tajemnice. Zamek Czocha znany jest też z organizacji wielu imprez kulturalnych i historycznych, część zamku jest też wykorzystywana jako hotel. To miejsce kusi wyjątkową atmosferą i pięknym otoczeniem, a zalew na Kwisie sprawia, iż na brak zachwycających widoków w rejonie zamku Czocha nie można narzekać.

Uwielbiasz polskie zabytki? Obowiązkowo sprawdź jedne z najlepszych atrakcji w Lesku na Podkarpaciu.